Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 3 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Rusku cvičí psy křížené se šakalem na covid-19

Šakal (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šakal (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Nedaleko Moskvy se psi křížení se šakalem, rasa vytvořená jedním vědcem z doby socialismu, cvičí na to, aby zjišťovali nakažené covidem-19 na letištích v době, kdy epidemie v Rusku začala znovu řádit. Píše o tom agentura AFP.

V laboratoři ve psím výcvikovém středisku ve městě Chimki severozápadně od metropole očichává malá šedá fenka tucet lahviček se vzorky moči. Nakonec označí jednu z nich a za odměnu dostává kousek masa.

Aby se psi naučili rozpoznávat virus, cvičí se na moč, protože to je nejčistší substance, bez cizích zápachů kosmetiky nebo parfému, vysvětluje Jelena Batajevová, ředitelka psího výcvikového střediska ruské letecké společnosti Aeroflot.

Podle ní sám virus nemá žádný zápach, ale moč nemocných je cítit jinak. Rozhodně při tomto výcviku nehrozí žádné riziko nákazy ani pro lidi, ani pro psy. „Psovodi s virem nepracují. Moč jej neobsahuje. Potvrdili to ruští vědci z centra Vektor na Sibiři, které vyvíjí ruskou vakcínu proti covidu-19.“ zdůrazňuje Batajevová.

Generální ředitel Aeroflotu Vitalij Saveljev nedávno prohlásil, že tito psi by mohli zjišťovat nakažené koronavirem tak, že by očichávali roušku cestujícího nebo vzorek jeho slin.

Teto projekt, jak posílit bezpečnost na letištích, přichází v době, kdy Rusko dosahuje rekordního počtu nakažených za jeden den. Bilance je horší než v květnu, kdy v zemi platila přísná karanténa, která ale dnes není na pořadu dne.

Psí výcvikové středisko Aeroflotu má celkem 69 psů nazývaných šalajka. Tato rasa byla vytvořena v době Sovětského svazu křížením ruských severských loveckých psů lajek a šakalů. Oficiálně byla v Rusku registrována teprve před dvěma lety. Tito psi s obzvláště vyvinutým čichem hlídkují v posledních letech na moskevských letištích a vyhledávají výbušniny.

Na malém pozemku obehnaném drátěným plotem s ostnatými dráty se fenka Jara nervózně pohybuje kolem automobilu a velmi rychle pod ním nachází kovovou krabičku imitující pach výbušnin. „Tito psi se velmi rychle učí a jsou schopni zachytit pach na vzdálenost 1,5 metru,“ uvádí Batajevová.

Křížení

Šalajky odchoval v roce 1977 ruský biolog Klim Sulimov. „Bylo to v době, kdy se v SSSR objevil problém pašování drog. Psi, které policie obvykle využívala (lajky), měli problémy v teplých krajích“ v sovětských republikách ve střední Asii, říká Batajevová.

Vědec Sulimov se rozhodl zkřížit lajku, která tradičně hlídá soby na severu země, se šakalem žijícím v jižních krajích. Po pádu SSSR populace šalajek prakticky vymizela, ale psovodi Aeroflotu se rozhodli rasu obnovit a znovu zkřížili psy se šakalem. První výsledky tohoto experimentu, jak odhalit virus, budou známy počátkem prosince.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Za vlády České mafie. Straka vzpomíná na svou životní sezonu pod Hlinkou

Hvězda, trenér a Straka. V Pittsburghu se na přelomu tisíciletí sešel zajímavý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na přelomu tisíciletí si Češi podmanili hokejovou říši. Skvěli se v NHL, národní týmy sbíraly tituly. Naprosto...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!
Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!

V redakci jsme měli možnost ochutnat novinku od Alpro – kokosový fermentovaný dezert. A tato pochoutka s krémovou texturou, kokosovou vůní a...