3. ledna 2016 5:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Rusku napálili desítky Dědů Mrázů a Sněhurek. Slíbili jim vysokou odměnu

Děda Mráz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děda Mráz | foto: Shutterstock

MOSKVA Na Nový rok asi nebude v dobrém vzpomínat 135 zájemců o lukrativní angažmá v rolích Dědů Mrázů a Sněhurek z Petrohradu, druhého největšího ruského města. Muži a dívky, kteří se nechali zlákat příslibem vysoké odměny za sehrání nadpřirozených bytostí rozdávajících v Rusku na Nový rok dárky, nakonec splakali nad výdělkem.

„Za tuto práci nabízeli zájemcům 100 000 rublů (asi 34 000 korun). Ale museli nejprve zaplatit poplatek za kostým, který si odeberou v kanceláři. Když ovšem dorazili na udanou adresu, ukázalo se, že tam žádná kancelář není. Jen se tam seznámilo 135 podvedených lidí,“ napsal vládní list Rossijskaja gazeta.

Podvodníci, z nichž se vyklubali čtyři obyvatelé Petrohradu, se z podvodu dlouho neradovali. Policisté je rychle vypátrali a zadrženým hrozí vyšší trest, protože podvod spáchali jako organizovaná skupina.

Server Newsru.com poznamenal, že se také stává, že falešní Dědové Mrázové a Sněhurky v předstihu zinkasují rodiče za rozdávání dárků ratolestem, ale nakonec nikam nedorazí. Anebo místo skutečného Dědy Mráze a skutečné Sněhurky přijde parta bytových zlodějů v převleku.

Středoevropské Vánoce znají někteří Rusové pouze z turistických zájezdů; pro drtivou většinu bývá 24. prosinec obyčejným pracovním dnem před klíčovým datem na konci roku. Pro 95 procent Rusů je novoroční řádění a nadělování největším svátkem v roce.

Neodmyslitelnou součástí svátků mezi Kaliningradem a Vladivostokem bývá právě Děda Mráz a jeho krásná vnučka Sněhurka. Tyto pohádkové bytosti rozdávají v ruských rodinách dárky.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz