Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Rusku se bude dražit řidičák vůdce SSSR Brežněva. Kolik prohřešků mu milicionáři vyznačili?

Magazín

  7:41
Moskva - S vyvolávací cenou 1,5 milionu rublů (zhruba 545 000 korun) se příští čtvrtek v Moskvě bude dražit řidičský průkaz, který patřil někdejšímu vůdci Sovětského svazu Leonidu Brežněvovi. Oznámila to aukční síň Litfond, která dražbu pořádá.

Řidičský průkaz, který patřil někdejšímu vůdci Sovětského svazu Leonidu Brežněvovi. foto: Aukční síň Litfond

Součástí řidičáku je i kupon, neposkvrněný žádnou dírkou. Těmi totiž tehdejší milicionáři coby strážci zákona vyznačovali řidičovy prohřešky. Průkaz byl vydán s datem 10. prosince 1976, kdy Brežněv slavil sedmdesátku. Podle znalců šlo o „žertovný dárek“ tehdejšího ministra vnitra Nikolaje Ščelekova vůdci sovětských komunistů. 

Leonid Iljič Brežněv, generální tajemník ÚV KSSS a předseda Nejvyššího sovětu...
Řidičský průkaz, který patřil někdejšímu vůdci Sovětského svazu Leonidu...

Řidičák s kuponem po léta zůstávaly v Brežněvově chatě, než ji v roce 1991 dostal k užívání tehdejší moskevský starosta Gavriil Popov, a tak se památky po Brežněvovy dostaly na trh.

Chanukový svícen Marilyn Monroe půjde do dražby

Brežněv, který Sovětskému svazu vládl po 18 let, byl známý jako vášnivý nimrod i motorista, který se rád nechával obdarovat drahými vozy, aby je kolikrát důkladně zničil. Ze dvou vozů Rolls-Royce v osobní sbírce, čítající údajně 68 aut, se v kremelské garáži dochoval jeden Silver Shadow.

Před několika lety kremelská „Garáž zvláštního určení“ vystavovala některé své exponáty na výstavě v Moskvě. K vidění byly i unikáty, jako například volha se zvýšeným podvozkem, která sloužila loveckým výpravám Leonida Brežněva.

Kožený křivák a těsné kalhoty z kultovní Pomády se prodaly za více než devět milionů korun

Posléze se v doprovodu letitého vůdce staly nezbytností i další jedinečné, včetně pojízdné reanimační jednotky. Situaci odrážel i dobový vtip. „Soudruzi, roznesla se fáma, že na zadním sedadle místo mne vozí figurínu,“ stěžuje si prý Brežněv na zasedání. „Není to pravda, místo figuríny vozí mne!“

Říkávalo se, že za sovětských dob se prý politická linie Kremlu dala odhadnout i podle toho, v jakém autě sovětský vůdce jezdil. Opancéřovaná limuzína věštila utažení šroubů, vůz se stahovací střechou politické tání - pokud kabriolet nejel v čele tanků.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...