Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Léčil se tu i Hitler. V braniborském sanatoriu se lidé mohou vrátit v čase

Bývalá léčebna a sanatorium v braniborském městě Beelitz, kde se v minulosti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá léčebna a sanatorium v braniborském městě Beelitz, kde se v minulosti... | foto: ČTK

BERLÍN/BEELITZ Nezvyklý zážitek nabízí návštěvníkům bývalá léčebna a sanatorium v braniborském městě Beelitz. Lidé se v ní mohou jakoby vrátit v čase a objevovat tajemně působící místa, v nichž se v minulosti léčil i nacistický vůdce Adolf Hitler nebo dlouholetý šéf východoněmeckých komunistů Erich Honecker.

Tak trochu jako dům duchů působí dnes budova zdejší chirurgie umístěná stejně jako celý rozlehlý areál léčebny uprostřed braniborských lesů. Okna cihlové stavby jsou rozbitá, ze stěn pokojů pacientů se loupe nátěr a z operačních sálů zmizelo prakticky veškeré vybavení.

Při podrobnějším pohledu si ale návštěvník všimne i prvků, které ukazují na luxus a velmi moderní vybavení, kterým chirurgie i celé sanatorium svého času disponovalo. Na stěnách jsou vidět kachličky od firmy Villeroy & Boch, dlouhé chodby lemují honosné prosklené dveře, architektura celé budovy zase připomíná vysokohorský hotel z přelomu 19. a 20. století.

Bývalá léčebna a sanatorium v braniborském městě Beelitz, kde se v minulosti...

Právě v té době obrovská léčebna umístěná asi 50 kilometrů cesty jihozápadně od Berlína vznikala. V areálu rozděleném na čtyři části podle pohlaví a infekčnosti nemocí se léčili nejchudší Němci postižení plicními chorobami, zejména tuberkulózou. Během své historie ale léčebna několikrát změnila účel a v obou světových válkách sloužila jako lazaret.

„Do tohoto areálu byly po železnici dopraveny tisíce zraněných vojáků z fronty, aby se zde léčily. Byl mezi nimi mimo jiné Adolf Hitler, který během první světové války utrpěl zranění v horní části stehna a léčil se zde v Beelitzu,“ říká Holger Klementz ze společnosti, která má dnes část prostorů na starosti.

Po druhé světové válce areál sloužil jako největší vojenská nemocnice sovětských vojsk mimo samotný Sovětský svaz. Mezi lety 1990 a 1991 se zde asi rok s podezřením na rakovinou jater léčil i někdejší vůdce NDR Honecker. „Pokud vím, bydlel ve dvou pokojích v jedné doktorské vile a docházel na léčbu na celém území areálu,“ říká Klementz. Připomíná, že do roku 1994, kdy odsud odešli poslední ruští vojáci, byla léčebna de facto zahraničním územím, do níž se běžní Němci vůbec nemohli dostat.

O to více je poté sanatorium lákalo. „Beelitz měl samozřejmě zvláštní pověst, protože se sem desetiletí nemohlo,“ popisuje Klementz, podle něhož sem zejména od konce 90. let jezdila řada lidí, pro které bylo prozkoumávání areálu dobrodružstvím. „Léčebna v Beelitzu se v té době stala jedním z nejoblíbenějších takzvaných ztracených míst v Evropě,“ říká Klementz, podle něhož k tomu přispělo i to, že všechny budovy v areálu jsou podzemně propojené, takže mezi nimi bylo možné nepozorovaně procházet.

Bývalá léčebna a sanatorium v braniborském městě Beelitz, kde se v minulosti...
Bývalá léčebna a sanatorium v braniborském městě Beelitz, kde se v minulosti...

Návštěvy dobrodruhů, ale i obyčejných zlodějů, kteří nejprve rozkradli vybavení jednotlivých budov a posléze z nich začali odstraňovat cenné kovy, ale přispěly k rychlému chátráni léčebny. Tři z jejích původních čtyř částí se sice už mezitím podařilo sanovat nebo přestavět, ale ta čtvrtá zůstává prakticky netknutá, čehož nezřídka využívají filmaři, kteří zde natáčeli například části oscarového velkofilmu Pianista nebo snímku Valkýra.

Zvláštní atmosféru historických prostor, které mají v příštích letech projít rekonstrukcí, si zatím mohou vychutnat i návštěvníci. S průvodcem se do budov sanatoria dostanou vždy v sobotu a v neděli za 10 eur (261 korun). K lepšímu celkovému přehledu o areálu jim dopomůže i návštěva lávky, která se nad budovami vine ve výšce více než 20 metrů.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...