30. dubna 2014 6:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Schönbrunnu se hosté mohou ubytovat jako císař

Zámek Schönbrunn ve Vídni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Schönbrunn ve Vídni. | foto: Miloslav Janík, Lidovky.cz

VÍDEŇ Na zámku Schönbrunn ve Vídni pobývala mladá Marie Antoinetta, koncertoval zde malý Mozart, zasedal tu Napoleon a žila tu císařovna Sissi. Brzy budou moci bohatí turisté připojit k tomuto seznamu své jméno, píše agentura AFP.

Od 30. dubna jim bývalé letní sídlo Habsburků, hlavní turistická atrakce rakouské metropole, nabídne přenocování v apartmá s výhledem na zámecké zahrady. K službám mohou mít majordoma, kuchaře a na přání i kočár. "V Evropě to je unikát," prohlašuje Birgit Reitbauerová z rakouské skupiny hotelů Verkehrsbüro, která tuto císařskou nabídku připravila.

Apartmá leží nad bývalou ložnicí císaře Františka Josefa a nad kabinetem, kde jeho manželka Alžběta zvaná Sissi, zavražděná v roce 1898, psala básně a řídila svůj časopis. Rekonstrukce stála 400.000 eur (10,8 milionu Kč). Apartmá tvoří dva pokoje, dvě koupelny, salon, jídelna a malá kuchyně s ledničkou, která bude naplněna láhvemi šampaňského.

Schönbrunn

Zámek Schönbrunn, který byl postaven jakou rakouská reakce na francouzské Versailles, a jeho zahrady, kde je nejstarší zoo v Evropě, jsou zaneseny na seznam světového dědictví UNESCO a přilákají ročně na osm milionů návštěvníků. V Napoleonově salonu pobýval francouzský císař, který opustil svou první manželku Josefínu, aby si vzal habsburskou princeznu Marii Luisu, když okupoval v letech 1805 a 1809 Vídeň.

V dalších sálech hrál jako dítě v 60. letech 18. století Wolfgang Amadeus Mozart před císařovnou Marií Terezií či zde císař Karel I. v roce 1918 podepsal dokumenty, jimiž se vzdal císařské koruny a tím skončila 640 let dlouhá vláda Habsburků. O mnoho let později se tady v bývalém tanečním sále setkali americký prezident John Kennedy a sovětský lídr Nikita Chruščov.

'Císařská noc'

Prostory apartmá používala zřejmě vnučka Františka Josefa Alžběta Marie, které se kvůli jejímu vstupu do sociálně demokratické strany přezdívalo Červená arcivévodkyně. V tereziánském stylu je apartmá zdobeno bílou, černou a zlatou a červeným damaškem. Aby uspokojilo hosty ve 21. století, bylo vybavena některými moderními prvky: jsou tu například tři televize s plochou obrazovkou. "Pro nás bylo důležité zachovat původní styl Schönbrunnu, ale doplnit ho moderními nezbytnostmi," vysvětluje Franz Sattlecker, který se o apartmá stará.

Přespat v paláci o 1441 pokojích, být hýčkán jako princ nebo princezna habsburského rodu na lůžku s baldachýnem však nebude pro každého. Cena za jednu noc pro jednu osobu začíná na 699 eurech (18 000 Kč). V této ceně není zahrnuta snídaně a host si na ni musí zajít do nedalekého Parkhotelu.

Líbánky

Nabídka pro novomanžele nazvaná Líbánky, která stojí 2700 eur (72 900 Kč), zahrnuje jízdu v kočáru, růžovou výzdobu, šampaňské, romantickou koupel a snídani. Nejdražší bude "císařské apartmá" tehdy, pokud vám večeři připraví zvláštní kuchař a bude na vás čekat soukromá prohlídka zámku a ještě mnoho jiného - to vše za 4900 eur (132.300 Kč) za jednu noc a pro jednu osobu.

"Do Vídně jezdí mnoho Japonců, aby zde obnovili manželský slib a přivezli si odsud krásné fotografie a vzpomínky. Doufáme, že některé z nich nové možnosti přilákají. Kupodivu však první rezervace přišly od Vídeňáků," říká Birgit Reitbauerová.