Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Táboře stojí čokoládový Mr. Bean s autem v životní velikosti

Čokoládovou postavu Mr. Beana a jeho vůz mohou vidět lidé v Táboře na výstavě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čokoládovou postavu Mr. Beana a jeho vůz mohou vidět lidé v Táboře na výstavě | foto: ČTK

TÁBOR Čokoládovou postavu Mr. Beana a jeho vůz z čokolády mohou vidět lidé v Táboře. Oba modely jsou v životní velikosti. Staly se součástí výstavy čokoládových a marcipánových modelů historických a filmových dopravních prostředků. „Začala dnešní vernisáží v táborském muzeu čokolády a potrvá minimálně do dubna příštího roku,“ řekla manažerka muzea Lenka Želivská.

Součástí výstavy je populární citroën zvaný kachna, auto od stejného výrobce, v němž jezdil legendární filmový Fantomas, taxi z New Yorku a z Londýna či vůz agenta Jamese Bonda Aston Martin. Počet modelů se momentálně zastavil na čísle 20, ale podle Želivské není konečný. „Budeme expozici ještě doplňovat, rádi bychom vyrobili ještě třeba populární Škodu R,“ řekla.

Od všech exponátů se liší postava Mr. Beana a jeho vůz Austin Rover Mini. Zatímco ostatní modely jsou z marcipánu, Bean se svým autem je vyroben z čokolády. Navíc se liší rozměrem. Většina vystavovaných výrobků dosahuje rozměrů kolem 50 centimetrů. Bean a jeho vůz však odpovídají rozměrům reálným.

Nákladní vůz Tatra z filmu Vesničko má středisková mohou vidět lidé v Táboře
Batmanův vůz

Model postavy, kterou ztvárnil britský komik Rowan Atkinson, váží 65 kilogramů, vůz 300 kilogramů. Nejde však pouze o jednolitou čokoládu. Vnitřek obou modelů tvoří korpusy z polystyrenu a montážní pěny. Autor exponátů, cukrář Jan Kopecký, je potáhl vrstvou čokolády.

„Výroba Mr. Beana a jeho auta mi trvala 420 hodin. V přepočtu na pracovní dobu jde o dva a půl měsíce,“ řekl Kopecký. Dodal, že na oba modely spotřeboval dohromady 70 kilogramů čokolády. Jejich životnost prý může trvat desítky let. „Modely jsou potaženy speciálním lakem a tím pádem jsou odolnější,“ uvedl.

Večerníčka s jeho vozem mohou vidět lidé v Táboře na výstavě čokoládových a...

Exponáty na výstavu vybírali v hlasování na webu a facebooku návštěvníci muzea. Příprava expozice trvala několik měsíců. „V minulosti jsme tu měli výstavu čokoládových panenek. Tak jsme si řekli, že by bylo dobré udělat nějaké téma pro chlapy, a vybrali jsme auta,“ řekla Želivská. Připustila možnost, že výstava potrvá déle než do avizovaného dubna. „O její prohlídku mají zájem školy a některé se nám hlásí na květen a červen. Tak možná akci prodloužíme,“ uvedla.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!