Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid -1 °C zataženo Předplatné LN
27. října 2015 6:38 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Táboře stojí čokoládový Mr. Bean s autem v životní velikosti

Čokoládovou postavu Mr. Beana a jeho vůz mohou vidět lidé v Táboře na výstavě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čokoládovou postavu Mr. Beana a jeho vůz mohou vidět lidé v Táboře na výstavě | foto: ČTK

TÁBOR Čokoládovou postavu Mr. Beana a jeho vůz z čokolády mohou vidět lidé v Táboře. Oba modely jsou v životní velikosti. Staly se součástí výstavy čokoládových a marcipánových modelů historických a filmových dopravních prostředků. „Začala dnešní vernisáží v táborském muzeu čokolády a potrvá minimálně do dubna příštího roku,“ řekla manažerka muzea Lenka Želivská.

Součástí výstavy je populární citroën zvaný kachna, auto od stejného výrobce, v němž jezdil legendární filmový Fantomas, taxi z New Yorku a z Londýna či vůz agenta Jamese Bonda Aston Martin. Počet modelů se momentálně zastavil na čísle 20, ale podle Želivské není konečný. „Budeme expozici ještě doplňovat, rádi bychom vyrobili ještě třeba populární Škodu R,“ řekla.

Od všech exponátů se liší postava Mr. Beana a jeho vůz Austin Rover Mini. Zatímco ostatní modely jsou z marcipánu, Bean se svým autem je vyroben z čokolády. Navíc se liší rozměrem. Většina vystavovaných výrobků dosahuje rozměrů kolem 50 centimetrů. Bean a jeho vůz však odpovídají rozměrům reálným.

Nákladní vůz Tatra z filmu Vesničko má středisková mohou vidět lidé v Táboře
Batmanův vůz

Model postavy, kterou ztvárnil britský komik Rowan Atkinson, váží 65 kilogramů, vůz 300 kilogramů. Nejde však pouze o jednolitou čokoládu. Vnitřek obou modelů tvoří korpusy z polystyrenu a montážní pěny. Autor exponátů, cukrář Jan Kopecký, je potáhl vrstvou čokolády.

„Výroba Mr. Beana a jeho auta mi trvala 420 hodin. V přepočtu na pracovní dobu jde o dva a půl měsíce,“ řekl Kopecký. Dodal, že na oba modely spotřeboval dohromady 70 kilogramů čokolády. Jejich životnost prý může trvat desítky let. „Modely jsou potaženy speciálním lakem a tím pádem jsou odolnější,“ uvedl.

Večerníčka s jeho vozem mohou vidět lidé v Táboře na výstavě čokoládových a...

Exponáty na výstavu vybírali v hlasování na webu a facebooku návštěvníci muzea. Příprava expozice trvala několik měsíců. „V minulosti jsme tu měli výstavu čokoládových panenek. Tak jsme si řekli, že by bylo dobré udělat nějaké téma pro chlapy, a vybrali jsme auta,“ řekla Želivská. Připustila možnost, že výstava potrvá déle než do avizovaného dubna. „O její prohlídku mají zájem školy a některé se nám hlásí na květen a červen. Tak možná akci prodloužíme,“ uvedla.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!