Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Tádžikistánu pokutují novináře za používání cizích slov

Magazín

  6:24
DUŠANBE - Vláda izolovaného středoasijského Tádžikistánu bude pokutovat novináře, kteří používají příliš mnoho „nesrozumitelných“ slov. Týká se to převážně výrazů převzatých z jazyků farsí, kterým se mluví v Íránu, a darí, kterým se mluví v Afghánistánu. Agentuře Interfax to řekl šéf národní jazykové komise Gavhar Šarifzoda. Nad čistotou jazyka bude bdít zvláštní expertní skupina.
Noviny - ilustrační foto

Noviny - ilustrační foto foto: Shutterstock

„Jsou případy, kdy žurnalisté použijí denně až deset slov, kterým běžný čtenář, divák nebo posluchač nemůže rozumět,“ uvedl Šarifzoda. To podle něj „hrubě porušuje“ jazykové normy. Pokuta pro jednotlivce bude činit v přepočtu od 1800 do 2400 korun a instituce zaplatí v přepočtu až téměř 5000 korun.

Novinářka veřejně přiznala, že nechce mít děti. Doporučili jí celibát

Smyslem opatření je podpora tádžičtiny, která je od roku 2009 jediným oficiálním jazykem v zemi. Dříve se v úřední komunikaci používala ruština. Tou dodnes mluví většina obyvatel metropole Dušanbe a také vzdělanější vrstvy chudého osmimilionového státu, do značné míry závislého na příjmech Tádžiků pracujících v Rusku.

Ruštinu ale uznává místní ústava jako další jazyk, uvedl britský list The Guardian. Tádžičtina byla do roku 1920 považována za dialekt farsí a dnešní Íránci jí většinou rozumějí. Jazyk je ale silně ovlivněn ruštinou a používá upravenou cyrilici.

Autor: