Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Tokiu mají dvě pandy velké. Přiletěly z Číny

Magazín

  19:00
TOKIO - V zoologické zahradě v Tokiu se poprvé představil veřejnosti párek pand velkých, který přiletěl z Číny do japonské metropole už v únoru. Jejich představení přineslo podle agentury Reuters alespoň trochu radosti i obětem zemětřesení a přívalové vlny tsunami, které postihly zemi vycházejícího slunce před třemi týdny.

Dvě pandy velké, vpravo samec a vedle něj samička foto: ČTK

Mezi tisícovkami návštěvníků v zahradě Ueno, kde vítali pětiletého pandího samečka Ž' Ž' a stejně starou samičku Š' Š', byly asi tři stovky obětí tsunami.

Dvojice černobílých chlupáčů měla být předvedena veřejnosti už před dvěma týdny, jejich japonský debut byl ale odložen kvůli přírodní katastrofě z 11. března. "Nálada v Japonsku je teď hodně pochmurná. Doufám, že se na pandy přijde podívat víc lidí a potěší se z nich," vyjadřuje přání jeden z návštěvníků zahrady.

Samice pandy velké

Ž' Ž' a Š' Š' nejsou první pandy v tokijské zoo. Předchozí obyvatel tamního pandího výběhu Ling Ling zemřel stářím v roce 2008. Pandy chovají také jiné zahrady v Japonsku.

Přítomnost pand v Japonsku je často spojována se stavem vztahů souostroví s Čínou - ty občas procházejí mrazivými obdobími. Příčinou bývají teritoriální spory, respektive válečná minulost Japonska, která se někdy odráží ve vztazích i s dalšími asijskými zeměmi.

Děti pózují před samicí pandy velké v tokijské zoo

Panda velká

Ve volné přírodě přežívá již jen asi 1600 pand velkých, podle některých zdrojů 2000, dalších 200 jich je drženo ve výzkumných střediscích. Několik stovek jich je chováno v zoologických zahradách a rezervacích nejen v Číně, ale i ve světě. Všechny pandy však jsou do zahraničí fakticky jen zapůjčeny a zůstávají majetkem Číny.

Černobílé pandy velké jsou ohroženy nejen proto, že mizí jejich přirozené životní prostředí a tím i jejich výhradní potrava - výhonky jediného druhu bambusu, ale i pytláctvím a nízkou reprodukční schopností. Za zabití pandy, za jejíž kožešinu jsou sběratelé trofejí ochotni zaplatit v přepočtu statisíce korun, hrozí pachateli i trest smrti.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...