Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Tokiu mají dvě pandy velké. Přiletěly z Číny

Dvě pandy velké, vpravo samec a vedle něj samička  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvě pandy velké, vpravo samec a vedle něj samička | foto: ČTK

TOKIO V zoologické zahradě v Tokiu se poprvé představil veřejnosti párek pand velkých, který přiletěl z Číny do japonské metropole už v únoru. Jejich představení přineslo podle agentury Reuters alespoň trochu radosti i obětem zemětřesení a přívalové vlny tsunami, které postihly zemi vycházejícího slunce před třemi týdny.

Mezi tisícovkami návštěvníků v zahradě Ueno, kde vítali pětiletého pandího samečka Ž' Ž' a stejně starou samičku Š' Š', byly asi tři stovky obětí tsunami.

Dvojice černobílých chlupáčů měla být předvedena veřejnosti už před dvěma týdny, jejich japonský debut byl ale odložen kvůli přírodní katastrofě z 11. března. "Nálada v Japonsku je teď hodně pochmurná. Doufám, že se na pandy přijde podívat víc lidí a potěší se z nich," vyjadřuje přání jeden z návštěvníků zahrady.

Samice pandy velké

Ž' Ž' a Š' Š' nejsou první pandy v tokijské zoo. Předchozí obyvatel tamního pandího výběhu Ling Ling zemřel stářím v roce 2008. Pandy chovají také jiné zahrady v Japonsku.

Přítomnost pand v Japonsku je často spojována se stavem vztahů souostroví s Čínou - ty občas procházejí mrazivými obdobími. Příčinou bývají teritoriální spory, respektive válečná minulost Japonska, která se někdy odráží ve vztazích i s dalšími asijskými zeměmi.

Děti pózují před samicí pandy velké v tokijské zoo

Panda velká

Ve volné přírodě přežívá již jen asi 1600 pand velkých, podle některých zdrojů 2000, dalších 200 jich je drženo ve výzkumných střediscích. Několik stovek jich je chováno v zoologických zahradách a rezervacích nejen v Číně, ale i ve světě. Všechny pandy však jsou do zahraničí fakticky jen zapůjčeny a zůstávají majetkem Číny.

Černobílé pandy velké jsou ohroženy nejen proto, že mizí jejich přirozené životní prostředí a tím i jejich výhradní potrava - výhonky jediného druhu bambusu, ale i pytláctvím a nízkou reprodukční schopností. Za zabití pandy, za jejíž kožešinu jsou sběratelé trofejí ochotni zaplatit v přepočtu statisíce korun, hrozí pachateli i trest smrti.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!