Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Uherském Hradišti se uskuteční třetí slovácký košt slivovice

slivovice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy slivovice | foto: Shutterstock

UHERSKÉ HRADIŠTĚ V Uherském Hradišti se v sobotu uskuteční třetí slovácký košt slivovice. Nabídne vzorky, které letos a loni uspěly na více než 40 obecních a regionálních koštech na Slovácku. Pořadatelům se podařilo shromáždit 132 vzorků. Je se opravdu na co těšit, řekl za pořadatele Jan Káčer ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

Nejobtížnější částí příprav koštu bylo shromažďování vítězných vzorků. „S některými organizátory jednotlivých koštů jsme se nedomluvili a stává se také, že vítězové jsou už vypití nebo nedostupní. Máme proto pravidlo, že když chybí první a druhé místo, jsme ochotni jít do třetího, čtvrtého, maximálně pátého místa. Čtvrtých a pátých míst je ale asi jen šest,“ uvedl Káčer.

Podle něj jsou zastoupeny oblasti od horních výběžků Chřibů, od obce Halenkovice až po Hodonín v sousedním Jihomoravském kraji. Nechybí tak slivovice ze Strážnicka, Horňácka, Kopanic, Uherskobrodska, Luhačovického Zálesí či Uherskohradišťska. Všechny soutěžící vzorky jsou vypálené ze švestek. Na koštu bude vyhlášen „šampion šampionů „ Slovácka.

Vítězná slivovice pak bude uložena do Archivu chuťového poselství budoucím generacím Muzea lidových pálenic ve Vlčnově. Doplní tak vítězné vzorky z prvního koštu v roce 2012, kdy vyhrál Josef Urbánek z Bojkovic, a ze druhého z roku 2014, jenž ovládl Stanislav Radoch z Ostrožské Lhoty.

„Pálení slivovice má v našem regionu obrovskou tradici. Ta je v současnosti spojena i se soutěživostí a hodnocením kvality tohoto ušlechtilého ovocného destilátu. V sobotu budete mít jedinečnou příležitost ochutnat a porovnat vítěze místních koštů a nejlepší slivovice Slovácka, ze kterých vzejde šampion roku 2016. Doslova na vás čeká vynikající chuťová událost roku,“ uvedl viceprezident Společnosti přátel slivovice České republiky Ivo Frolec.

Košt se koná v prostorách Reduty v Uherském Hradišti. Začne v 15:00 a potrvá do 22:00. Vstupné je 150 korun. Program koštu obohatí setkání s cestovateli BigTrip.cz, kteří prozradí, kde všude na světě a jak se pálí alkohol. O hudební doprovod se postará Cimbálová muzika Jaroslava Čecha.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...