Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Uherském Hradišti se uskuteční třetí slovácký košt slivovice

slivovice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy slivovice | foto: Shutterstock

UHERSKÉ HRADIŠTĚ V Uherském Hradišti se v sobotu uskuteční třetí slovácký košt slivovice. Nabídne vzorky, které letos a loni uspěly na více než 40 obecních a regionálních koštech na Slovácku. Pořadatelům se podařilo shromáždit 132 vzorků. Je se opravdu na co těšit, řekl za pořadatele Jan Káčer ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

Nejobtížnější částí příprav koštu bylo shromažďování vítězných vzorků. „S některými organizátory jednotlivých koštů jsme se nedomluvili a stává se také, že vítězové jsou už vypití nebo nedostupní. Máme proto pravidlo, že když chybí první a druhé místo, jsme ochotni jít do třetího, čtvrtého, maximálně pátého místa. Čtvrtých a pátých míst je ale asi jen šest,“ uvedl Káčer.

Podle něj jsou zastoupeny oblasti od horních výběžků Chřibů, od obce Halenkovice až po Hodonín v sousedním Jihomoravském kraji. Nechybí tak slivovice ze Strážnicka, Horňácka, Kopanic, Uherskobrodska, Luhačovického Zálesí či Uherskohradišťska. Všechny soutěžící vzorky jsou vypálené ze švestek. Na koštu bude vyhlášen „šampion šampionů „ Slovácka.

Vítězná slivovice pak bude uložena do Archivu chuťového poselství budoucím generacím Muzea lidových pálenic ve Vlčnově. Doplní tak vítězné vzorky z prvního koštu v roce 2012, kdy vyhrál Josef Urbánek z Bojkovic, a ze druhého z roku 2014, jenž ovládl Stanislav Radoch z Ostrožské Lhoty.

„Pálení slivovice má v našem regionu obrovskou tradici. Ta je v současnosti spojena i se soutěživostí a hodnocením kvality tohoto ušlechtilého ovocného destilátu. V sobotu budete mít jedinečnou příležitost ochutnat a porovnat vítěze místních koštů a nejlepší slivovice Slovácka, ze kterých vzejde šampion roku 2016. Doslova na vás čeká vynikající chuťová událost roku,“ uvedl viceprezident Společnosti přátel slivovice České republiky Ivo Frolec.

Košt se koná v prostorách Reduty v Uherském Hradišti. Začne v 15:00 a potrvá do 22:00. Vstupné je 150 korun. Program koštu obohatí setkání s cestovateli BigTrip.cz, kteří prozradí, kde všude na světě a jak se pálí alkohol. O hudební doprovod se postará Cimbálová muzika Jaroslava Čecha.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...