Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Uherském Hradišti se uskuteční třetí slovácký košt slivovice

Magazín

  5:56
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - V Uherském Hradišti se v sobotu uskuteční třetí slovácký košt slivovice. Nabídne vzorky, které letos a loni uspěly na více než 40 obecních a regionálních koštech na Slovácku. Pořadatelům se podařilo shromáždit 132 vzorků. Je se opravdu na co těšit, řekl za pořadatele Jan Káčer ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

Nejobtížnější částí příprav koštu bylo shromažďování vítězných vzorků. „S některými organizátory jednotlivých koštů jsme se nedomluvili a stává se také, že vítězové jsou už vypití nebo nedostupní. Máme proto pravidlo, že když chybí první a druhé místo, jsme ochotni jít do třetího, čtvrtého, maximálně pátého místa. Čtvrtých a pátých míst je ale asi jen šest,“ uvedl Káčer.

Hudba, slivovice a 147 švestkových knedlíků. Ve Vizovicích proběhlo trnkobraní

Podle něj jsou zastoupeny oblasti od horních výběžků Chřibů, od obce Halenkovice až po Hodonín v sousedním Jihomoravském kraji. Nechybí tak slivovice ze Strážnicka, Horňácka, Kopanic, Uherskobrodska, Luhačovického Zálesí či Uherskohradišťska. Všechny soutěžící vzorky jsou vypálené ze švestek. Na koštu bude vyhlášen „šampion šampionů „ Slovácka.

Vítězná slivovice pak bude uložena do Archivu chuťového poselství budoucím generacím Muzea lidových pálenic ve Vlčnově. Doplní tak vítězné vzorky z prvního koštu v roce 2012, kdy vyhrál Josef Urbánek z Bojkovic, a ze druhého z roku 2014, jenž ovládl Stanislav Radoch z Ostrožské Lhoty.

„Pálení slivovice má v našem regionu obrovskou tradici. Ta je v současnosti spojena i se soutěživostí a hodnocením kvality tohoto ušlechtilého ovocného destilátu. V sobotu budete mít jedinečnou příležitost ochutnat a porovnat vítěze místních koštů a nejlepší slivovice Slovácka, ze kterých vzejde šampion roku 2016. Doslova na vás čeká vynikající chuťová událost roku,“ uvedl viceprezident Společnosti přátel slivovice České republiky Ivo Frolec.

Košt se koná v prostorách Reduty v Uherském Hradišti. Začne v 15:00 a potrvá do 22:00. Vstupné je 150 korun. Program koštu obohatí setkání s cestovateli BigTrip.cz, kteří prozradí, kde všude na světě a jak se pálí alkohol. O hudební doprovod se postará Cimbálová muzika Jaroslava Čecha.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat