30. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V USA byly pohřbeny 12 600 let staré ostatky indiánského dítěte

Ostatky indiánského dítěte (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostatky indiánského dítěte (ilustrační). | foto: Lidovky.cz

WASHINGTON Ve Spojených státech byly v sobotu znovu slavnostně pohřbeny 12 600 let staré ostatky indiánského chlapce. Nalezeny byly ve státě Montana v roce 1968 a uloženy do země byly poté, co posloužily vědcům k odebrání DNA. Testy podpořily teorii o prehistorické migraci z Asie do Ameriky, informovala agentura AP.

Ostatky byly uloženy zpět do země pokud možno co nejblíže původnímu hrobu. Ceremonie se zúčastnily mimo jiné dva filmové štáby a zástupci indiánů, informoval místní list The Billings Gazette. "Doufám, že toto je pro tebe poslední uložení," řekl zástupce indiánů Thomas Larson Medicine Horse, když se obracel na rodinu, na jejímž pozemku byly ostatky nalezeny.

Nejtarší genom z USA

Vzorky DNA odebrané z ostatků poskytly nové údaje ukazující na dávné kořeny dnešních amerických indiánů a dalších původních obyvatel Ameriky. Šlo o vůbec nejstarší genom, jaký byl získám v Americe. Chlapec zemřel z neznámých příčin, když mu byl rok nebo rok a půl. Předměty nalezené u jeho těla ukázaly, že patřil ke kultuře Clovis, která v Severní Americe existovala v období před 13 000 až 12 600 lety.

DNA podle AP rovněž poskytla známky asijského původu chlapcových předků. To podpořilo standardní teorii o pravěké migraci z Asie do Ameriky přes zemskou šíji, která oba kontinenty spojovala v místě dnešního Beringova průlivu.

Lidovky.cz, ČTK