6. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V USA budou dražit Hitlerův prsten. Vynést by mohl až 2 miliony korun

Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler | foto: ČTK

NEW YORK Ve Spojených státech má jít příští týden do dražby údajný prsten nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Vynést by prý mohl na 100 000 dolarů (téměř dva miliony korun), informovala agentura DPA. Dlouho pohřešovaný prsten nabízí aukční dům Alexander Historical Auctions.

Tvrdí, že šperk je pravý, a odvolává se na příslušné doklady. Zlatnický mistr Karl Berthold ho prý vyhotovil přímo pro diktátora a daroval mu ho.

Prsten je ze stříbra. Z někdejšího pozlacení po 75 letech téměř nic nezbylo. Na prstenu je mohutný hákový kříž, který je posazený na jiných hákových křížích a mečích. Šperk korunuje velký rubín.

Berthold díky nacistům udělal kariéru a jen několik týdnů po nástupu Hitlera k moci v roce 1933 vyhodil z frankfurtské výtvarné akademie Städelschule, kterou tehdy řídil, "kulturně bolševistické židovské slouhy".

Aukční dům tvrdí, že prsten si po skončení 2. světové války z Německa odvezl jistý americký voják. Potom ho vlastnilo několik sběratelů, z nichž poslední zemřel před dvěma lety. Nyní prsten prodávají jeho vnuci.

Göringův myslivecký špendlík

Na aukci má být za zhruba pětinu odhadované ceny prstenu vydražen také ozdobný myslivecký špendlík, jenž údajně patřil zakladateli nacistické tajné státní policie (gestapa) a říšskému ministrovi letectví Hermannu Göringovi. Zlatý špendlík je vykládán drahokamy a je prý zachycen na mnoha fotografiích s Göringem.

Lidovky.cz, ČTK
D. Krajíček Odkaz s fotografiemi... 7:55 7.9.2013

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz