Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Americe po 25 letech dokončili encyklopedii hinduismu

Magazín

  7:00
COLUMBIA - Ve Spojených státech má být příští týden představena komplexní encyklopedie jednoho z hlavních světových náboženství - hinduismu. Jedenáctisvazkové dílo představuje duchovní víru, filozofii i zvyky a je vyvrcholením 25 let akademického snažení, píše agentura AP.

Hinduistický festival Navaratri foto: Reprofoto

Encyklopedie je napsána v angličtině a zahrnuje zhruba 7000 článků o hinduismu a jeho zvycích. Práce se rovněž zabývá indickou historií, jazyky, uměním, hudbou, tancem, architekturou, medicínou a problémy žen. Kromě textu je v encyklopedii více než 1000 ilustrací a fotografií.

Zatím bylo vytištěno 3000 kopií nové encyklopedie. Veškerý výtěžek z prodeje získá charitativní organizace, která se věnuje vyčištění řek v Indii.

Hinduismus je třetím největším náboženstvím na světě. Podle studie Pew Research Center má zhruba miliardu následovníků. Křesťanství má 2,2 miliardy následovníků a islám 1,6 miliardy.

Učení hinduismu

  • Základním učením hinduismu je myšlenka, že duše nikdy neumírá a znovu se narodí poté, co tělo umře.
  • Duše se může znovu narodit v lidské nebo zvířecí podobě.
  • Cyklus smrti a znovuzrození pokračuje až do doby, než duše dosáhne duchovní dokonalosti a je spojena v osvícení a míru s nejvyšší bytostí.
Autoři: ,
Témata: USA, Indie

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat