7. září 2011 15:04 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V USA prý vyzkouší 'zelený pohřeb'

Rakev (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakev (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

ST. PETERSBURG (USA) Za převratnou novinku ve funerálním byznysu označují odborníci patent jisté skotské firmy, který chce jako první na světě vyzkoušet pohřební služba na Floridě. Podstatou experimentu je rozpuštění měkkých částí nebožtíkova těla ve vroucím alkalickém roztoku.

Výhody jsou jednoznačné - objem vypuštěných skleníkových plynů je o třetinu menší než při pohřbu žehem a spotřeba energie je nižší až sedminásobně.

"Zelený pohřeb", jak inovaci nazvala britská BBC, chce už brzy nasadit do nabídky Andersonova a McQueenova pohřební služba ve městě St. Petersburg v americkém státě Florida. Později, jak skotský držitel patentu doufá, se po nezbytných legislativních úpravách najdou další i v Evropě. Propagační leták zvlášť upozorňuje na výhodu spolehlivého oddělení amalgámu od nebožtíkových zubů.

'Zelený pohřeb'

Tělo nebožtíka se uloží do roztoku hydroxidu sodného o teplotě 180 stupňů Celsia pod tlakem deseti atmosfér. Nanejvýš za tři hodiny se tkáň rozpustí a odplaví ji městská kanalizace. Odpad je zcela sterilní, neobsahuje ani stopy DNA. Kosti pak podstoupí proces v takzvaném kremulátoru, kterým se zpracovávají i zbytky kostí při klasickém pohřbu žehem. Jde o stroj, který rozmělní kostní tkáň na jemný popel a uloží do urny.

Rtuť z amalgámu se totiž v kontaktu s klasickým kremačním ohněm vypaří a jen v Británii má na svědomí plných šestnáct procent veškerých rtuťových par v ovzduší. Mnohá krematoria ve Spojeném království musela instalovat nákladný filtrační systém, který nežádoucí emise blokuje.

Rozpouštění nebožtíků organizuje skotská firma Resomation Ltd. jako svůj příspěvek k ochraně klimatu. Nápad chce realizovat na Floridě, která je jedním ze sedmi amerických států, jež příslušnou technologii už povolily.

Pokusné pohřby

Floridský revoluční pohřeb nebude úplnou premiérou, protože podobnou praxi už kdysi zavedli v americkém Ohiu, než jim to soud zakázal. S pomocí hydroxidu sodného už prý také pohřbili několik lidí v australském státě Queensland.

Podle tvůrců nové technologie jsou pohřby tohoto typu důstojné, pietní a tiché. Přesto už v hlavách funerálních vynálezců vězí nový nápad, který chce mrtvé sprovodit ze světa s pomocí tekutého dusíku. Po koupeli se zbytky těla kompostují v mělké půdě.

ČTĚTE TAKÉ:

Systém zatím nebyl testován na lidech, jeho švédská autorka Susanne Wiigh-Masaková ho vyzkoušela zatím jen na prasatech. Příslušná novela švédského pohřebního zákona se ale už schvaluje a desítky lidí už o tento způsob pohřbu Wiigh-Masakovou požádaly. Své nedávno zvěčnělé rodiče má autorka vynálezu připraveny na pitevně v mrazáku.

ČTK, Lidovky.cz

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na Lidovky.cz