Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

V Utrechtu otevřeli největší parkoviště pro kola, má 12 500 míst

Nové kryté parkoviště pro kola na vlakovém nádraží v nizozemském Utrechtu. foto: ČTK

Utrecht - Na vlakovém nádraží v nizozemském Utrechtu otevřeli nové kryté parkoviště pro kola, které je podle vedení města s 12 500 parkovacími místy největší na světě. Informoval o tom v úterý deník De Telegraaf. Cyklisté mohou kola odstavit ve třech podzemních podlažích, a v bezprostřední blízkosti nádraží tak nyní je k dispozici už 22 500 parkovacích míst.
  12:36

Utrechtská radnice tvrdí, že dokončením podzemního cykloparkoviště získala nyní světové prvenství a předstihla Tokio, které drželo titul největšího parkoviště pro kola až dosud. Ve 350 metrů dlouhých chodbách lidé mohou nechat svá kola po prvních 24 hodin zdarma, což využívá většina místních, kteří dojíždějí vlakem za prací. Nizozemské dráhy uvádějí, že až polovina cestujících se k nádražím dopravuje právě na kole.

Jízda na kole je v rovinatém Nizozemsku mimořádně populární a kolo jako dopravní prostředek na kratší vzdálenosti používá valná většina populace. Podle statistického úřadu je v Nizozemsku kolem 22 milionů bicyklů, což znamená 1,2 kola na obyvatele, uvedla agentura DPA.

Autor: