Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V zábavním parku v Tokiu si děti zkouší svá vysněná povolání

Magazín

  12:48
TOKIO - Malá japonská děvčata a chlapci s vervou hasí oheň, pronásledují na ulicích zločince a zabývají se mnoha dalšími činnostmi od výroby hamburgerů až po doručování zásilek. Na mnoha místech světa je dětská práce zakázaná a všeobecně se neschvaluje. Zde je to však něco úplně jiného. V zábavním parku Kidzania v Tokiu si děti mohou vyzkoušet svá vysněná povolání, napsal server BBC.

Japonský dětský park Kidzania foto: Reprofoto

Kidzania, postavená v tokijském obchodním centru, vypadá jako skutečné město a umožňuje dětem proměnit jejich sny o budoucím zaměstnání v realitu.

Dlážděné ulice městečka jsou lemované obchody, je tu banka, dokonce i jedna garáž. Veškeré vnitřní vybavení je vyvedeno ve dvoutřetinové velikosti skutečných předmětů a zařízení, takže ideálně odpovídá potřebám malých obyvatel.

Je to pouze dětský svět, maminky a tatínkové sem nemají přístup. Rodiče pouze zaplatí svým potomkům vstup do městečka a od toho okamžiku dětem začíná jejich směna, při které se mohou věnovat svému vytouženému povolání nebo postupně vyzkoušet i několik dalších. Na výběr mají z desítek možností.

Malí hasiči bojují s falešným ohněm

Všechno se zde bere s naprostou vážností a zodpovědností. V provozovnách japonského řetězce rychlého občerstvení MOS Burger dívky a chlapci v zástěrkách a čepicích opatrně umisťují masové placičky na housky a přidávají k nim majonézu a kečup.

Dětský park Kidzania

Stát se hasičem je velký sen mnoha dětí. V Kidzanii se mladí uchazeči o toto náročné povolání shromáždí na požární stanici a udržují se v kondici cvičením. Zároveň všichni sledují alarm.

Když se ozve zvonek, malí hasiči si rychle obléknou kombinézy a helmy a vyrážejí do akce ve funkčním elektrickém požárním autě se zapnutými sirénami. "Požár" tvoří ve skutečnosti světlo a falešný kouř, ale pro dětskou představivost je to reálné dostatečně.

"Někdy je to pro ně příliš tvrdé," konstatuje Rjóko Išikurová, která na děti v parku dohlíží. "Některé děti začnou brečet, když uslyší alarm a vidí, že se "oheň" šíří. Ale i se slzami v očích jdou, obléknou si své oranžové bundičky a bojují s ohněm. Tak jsou statečné."

Koncept slaví úspěch ve světě

První Kidzanie vznikla v Mexiku. O tři roky později ji postavili v Japonsku a podobná dětská střediska od té doby vyrostla v Chile, Indonésii a Portugalsku. Další bude brzy otevřeno v Dubaji.

V Tokiu je hlavní atrakcí tohoto dětského parku trup letadla skutečného tryskáče Boeingu 737 v barvách druhé největší japonské letecké společnosti All Nippon Airways.

Děti oblečené v uniformách pilotů si tu mohou vyzkoušet letecký simulátor a další zájemci, kteří zatím představují posádku, rozdávají tácky s jídlem a nápoji.

Ve zdejší veterinární ordinaci děti ošetřují a léčí psy-roboty, kteří vypadají jako živí. Mechanický labrador leží právě na operačním stole a dalšímu robotickému psíkovi děti měří teplotu.

Děti za svou námahu dostávají i odměnu, peníze kidzos. V ostatních zemích v Kidzanii utrácejí děti své vydělané peníze v obchodech a restauracích. Ne tak v Japonsku. Japonci jsou známí jako národ střádalů a v zábavním parku se to projevuje tak, že japonské děti stojí v dlouhé frontě před bankou.

"Otevřela jsem si účet a vložila jsem si na něj své peníze," oznámila devítiletá dívenka Noa Moritová, která se chce stát módní návrhářkou, až vyroste. "Dala jsem je tam, protože v bance mi peníze zůstanou," dodala moudře.

Autoři: ,