Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V zábavním parku v Tokiu si děti zkouší svá vysněná povolání

Magazín

  12:48
TOKIO - Malá japonská děvčata a chlapci s vervou hasí oheň, pronásledují na ulicích zločince a zabývají se mnoha dalšími činnostmi od výroby hamburgerů až po doručování zásilek. Na mnoha místech světa je dětská práce zakázaná a všeobecně se neschvaluje. Zde je to však něco úplně jiného. V zábavním parku Kidzania v Tokiu si děti mohou vyzkoušet svá vysněná povolání, napsal server BBC.

Japonský dětský park Kidzania foto: Reprofoto

Kidzania, postavená v tokijském obchodním centru, vypadá jako skutečné město a umožňuje dětem proměnit jejich sny o budoucím zaměstnání v realitu.

Dlážděné ulice městečka jsou lemované obchody, je tu banka, dokonce i jedna garáž. Veškeré vnitřní vybavení je vyvedeno ve dvoutřetinové velikosti skutečných předmětů a zařízení, takže ideálně odpovídá potřebám malých obyvatel.

Je to pouze dětský svět, maminky a tatínkové sem nemají přístup. Rodiče pouze zaplatí svým potomkům vstup do městečka a od toho okamžiku dětem začíná jejich směna, při které se mohou věnovat svému vytouženému povolání nebo postupně vyzkoušet i několik dalších. Na výběr mají z desítek možností.

Malí hasiči bojují s falešným ohněm

Všechno se zde bere s naprostou vážností a zodpovědností. V provozovnách japonského řetězce rychlého občerstvení MOS Burger dívky a chlapci v zástěrkách a čepicích opatrně umisťují masové placičky na housky a přidávají k nim majonézu a kečup.

Dětský park Kidzania

Stát se hasičem je velký sen mnoha dětí. V Kidzanii se mladí uchazeči o toto náročné povolání shromáždí na požární stanici a udržují se v kondici cvičením. Zároveň všichni sledují alarm.

Když se ozve zvonek, malí hasiči si rychle obléknou kombinézy a helmy a vyrážejí do akce ve funkčním elektrickém požárním autě se zapnutými sirénami. "Požár" tvoří ve skutečnosti světlo a falešný kouř, ale pro dětskou představivost je to reálné dostatečně.

"Někdy je to pro ně příliš tvrdé," konstatuje Rjóko Išikurová, která na děti v parku dohlíží. "Některé děti začnou brečet, když uslyší alarm a vidí, že se "oheň" šíří. Ale i se slzami v očích jdou, obléknou si své oranžové bundičky a bojují s ohněm. Tak jsou statečné."

Koncept slaví úspěch ve světě

První Kidzanie vznikla v Mexiku. O tři roky později ji postavili v Japonsku a podobná dětská střediska od té doby vyrostla v Chile, Indonésii a Portugalsku. Další bude brzy otevřeno v Dubaji.

V Tokiu je hlavní atrakcí tohoto dětského parku trup letadla skutečného tryskáče Boeingu 737 v barvách druhé největší japonské letecké společnosti All Nippon Airways.

Děti oblečené v uniformách pilotů si tu mohou vyzkoušet letecký simulátor a další zájemci, kteří zatím představují posádku, rozdávají tácky s jídlem a nápoji.

Ve zdejší veterinární ordinaci děti ošetřují a léčí psy-roboty, kteří vypadají jako živí. Mechanický labrador leží právě na operačním stole a dalšímu robotickému psíkovi děti měří teplotu.

Děti za svou námahu dostávají i odměnu, peníze kidzos. V ostatních zemích v Kidzanii utrácejí děti své vydělané peníze v obchodech a restauracích. Ne tak v Japonsku. Japonci jsou známí jako národ střádalů a v zábavním parku se to projevuje tak, že japonské děti stojí v dlouhé frontě před bankou.

"Otevřela jsem si účet a vložila jsem si na něj své peníze," oznámila devítiletá dívenka Noa Moritová, která se chce stát módní návrhářkou, až vyroste. "Dala jsem je tam, protože v bance mi peníze zůstanou," dodala moudře.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat