Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V zemi Červené Karkulky se lidé už vlka nebojí

Magazín

  7:00
RIETSCHEN - Více než deset let po návratu vlka do Rietschenu, obce na východě Německa, nakonec místní obyvatelé překonali strach a naučili se žít se zvířetem, které se dosud jinde v Evropě setkává s obavami a odmítáním. Píše o tom agentura AFP.
Vlk (ilustrační foto)

Vlk (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V této části Německa známé jako Lužice si vlk přivlastnil rozsáhlé území tvořené hlubokými borovými lesy a jezery, které obývá společně s jeleny a divočáky. Třináct let po svém návratu do země bratří Grimmů a jejich Červené Karkulky se vlk dokonce stal turistickou atrakcí.

"Rietschen žije s vlkem v Německu nejdéle. Jeho přítomnost se stala dnes pro obyvatele zcela běžnou," ujišťuje Vanessa Ludwigová, bioložka z informační kanceláře Vlčí region Lužice, oficiální agentury pověřené pozorováním této psovité šelmy a komunikací s médii.

ČTĚTE TAKÉ:

V Rietschenu, klidné obci s 3700 obyvateli u polských hranic, která se stala "vlčí obcí", nabízejí turistům trasy po stopách šelmy pěšky i na kole. "Vlk nám přinesl mnohem více, než nám uškodil," tvrdí starosta Ralf Brehmer. V regionu, který se stal domovem vlků, žije 13 z celkem 19 vlčích smeček nebo párů pohybujících se po Německu. Vlci si tu zvykli na hluk nákladních automobilů a na exploze pocházející z vojenského prostoru rozkládajícího se na 200 kilometrech čtverečních.

Vlk, který byl v Německu v polovině 19. století prakticky vyhuben, se nyní těší postavení chráněného druhu podle bernské Úmluvy o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť z roku 1979, kterou podepsaly Německo a většina evropských států včetně Česka (1997).

V Lužici byl poslední vlk samotář, který přišel z Polska, zabit v roce 1904. Když v roce 2000 televize ukázala páreček vlků, který překročil polské hranice i s mládětem, lidé znovu dostali strach. "Všichni ovšem slyšeli příběh Červené Karkulky a vlka. Je to zakořeněno ve vědomí lidí," soudí Jana Endelová z informační kanceláře.

Vzpomíná na bouřlivá zasedání obecní rady. "Lidé se obávali, aby se vlci dál nemnožili. Nevěděli, že zvíře opouští rodiče mezi prvním a druhým rokem života, aby si hledalo vlastní teritorium. Lidé zapomněli, jak žít s vlkem," zdůrazňuje.

Vlk má však stále své odpůrce

Aby informační kancelář lidi uklidnila, uspořádala bezpočet setkání. Dnes už lidé vědí, že vlk pro lidi nepředstavuje nebezpečí. Za oněch 13 let přítomnosti v Lužici vlk nikdy na člověka nezaútočil. Je ovšem věrný své pověsti a zabíjí špatně střežené ovce a kozy. Ještě loni padlo vlkům v kraji za oběť kolem 50 zvířat.

Jeden z farmářů, který po dvou útocích vlků v roce 2002 přišel o 33 zvířat, paradoxně přispěl k uklidnění některých svých kolegů. "Jeho zkušenosti jim pomohly," říká Jana Endelová. Farmáři ostatně dostávají subvence, aby si postavili ohrady s elektrickým zařízením.

Vlk má však stále své odpůrce. "Myslivci si stěžují, že jim napadá zvěř," přiznává Brehmer. Někteří by vlky chtěli znovu vyhubit. Od roku 2000 byli v kraji zabiti tři jedinci a dosud se nezjistilo, kdo je zahubil. Šelmy se však drží ve svém rajonu. Málokdo se tedy může pochlubit, že na ně narazil. Vlci tu však jsou a v noci někdy kolem obce obcházejí. O jejich diskrétní přítomnosti svědčí exkrementy.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat