Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V zemi Červené Karkulky se lidé už vlka nebojí

Vlk (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlk (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

RIETSCHEN Více než deset let po návratu vlka do Rietschenu, obce na východě Německa, nakonec místní obyvatelé překonali strach a naučili se žít se zvířetem, které se dosud jinde v Evropě setkává s obavami a odmítáním. Píše o tom agentura AFP.

V této části Německa známé jako Lužice si vlk přivlastnil rozsáhlé území tvořené hlubokými borovými lesy a jezery, které obývá společně s jeleny a divočáky. Třináct let po svém návratu do země bratří Grimmů a jejich Červené Karkulky se vlk dokonce stal turistickou atrakcí.

"Rietschen žije s vlkem v Německu nejdéle. Jeho přítomnost se stala dnes pro obyvatele zcela běžnou," ujišťuje Vanessa Ludwigová, bioložka z informační kanceláře Vlčí region Lužice, oficiální agentury pověřené pozorováním této psovité šelmy a komunikací s médii.

ČTĚTE TAKÉ:

V Rietschenu, klidné obci s 3700 obyvateli u polských hranic, která se stala "vlčí obcí", nabízejí turistům trasy po stopách šelmy pěšky i na kole. "Vlk nám přinesl mnohem více, než nám uškodil," tvrdí starosta Ralf Brehmer. V regionu, který se stal domovem vlků, žije 13 z celkem 19 vlčích smeček nebo párů pohybujících se po Německu. Vlci si tu zvykli na hluk nákladních automobilů a na exploze pocházející z vojenského prostoru rozkládajícího se na 200 kilometrech čtverečních.

Vlk, který byl v Německu v polovině 19. století prakticky vyhuben, se nyní těší postavení chráněného druhu podle bernské Úmluvy o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť z roku 1979, kterou podepsaly Německo a většina evropských států včetně Česka (1997).

V Lužici byl poslední vlk samotář, který přišel z Polska, zabit v roce 1904. Když v roce 2000 televize ukázala páreček vlků, který překročil polské hranice i s mládětem, lidé znovu dostali strach. "Všichni ovšem slyšeli příběh Červené Karkulky a vlka. Je to zakořeněno ve vědomí lidí," soudí Jana Endelová z informační kanceláře.

Vzpomíná na bouřlivá zasedání obecní rady. "Lidé se obávali, aby se vlci dál nemnožili. Nevěděli, že zvíře opouští rodiče mezi prvním a druhým rokem života, aby si hledalo vlastní teritorium. Lidé zapomněli, jak žít s vlkem," zdůrazňuje.

Vlk má však stále své odpůrce

Aby informační kancelář lidi uklidnila, uspořádala bezpočet setkání. Dnes už lidé vědí, že vlk pro lidi nepředstavuje nebezpečí. Za oněch 13 let přítomnosti v Lužici vlk nikdy na člověka nezaútočil. Je ovšem věrný své pověsti a zabíjí špatně střežené ovce a kozy. Ještě loni padlo vlkům v kraji za oběť kolem 50 zvířat.

Jeden z farmářů, který po dvou útocích vlků v roce 2002 přišel o 33 zvířat, paradoxně přispěl k uklidnění některých svých kolegů. "Jeho zkušenosti jim pomohly," říká Jana Endelová. Farmáři ostatně dostávají subvence, aby si postavili ohrady s elektrickým zařízením.

Vlk má však stále své odpůrce. "Myslivci si stěžují, že jim napadá zvěř," přiznává Brehmer. Někteří by vlky chtěli znovu vyhubit. Od roku 2000 byli v kraji zabiti tři jedinci a dosud se nezjistilo, kdo je zahubil. Šelmy se však drží ve svém rajonu. Málokdo se tedy může pochlubit, že na ně narazil. Vlci tu však jsou a v noci někdy kolem obce obcházejí. O jejich diskrétní přítomnosti svědčí exkrementy.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?