Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V ZOO Dvůr Králové se narodilo 11 mláďat ohroženého psa hyenového

Magazín

  9:28
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM - Jedenáct štěňat kriticky ohroženého psa hyenového se narodilo před dvěma týdny v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. Pro samici Fionu to byl druhý vrh, poprvé porodila v prosinci 2016 sedm mláďat. Dvorská zoo je jediným chovatelem těchto psů v Česku a na Slovensku. V současné době má tedy 21 psů hyenových. Celkem se dvorské zoo zatím podařilo odchovat přes 140 psů hyenových.

V současné době má tedy 21 psů hyenových. foto: ČTK

„Fiona byla v roli matky skvělá už minulý rok a po zkušenostech se sedmerčaty hravě zvládá i těch letošních jedenáct. Se štěňaty tráví téměř všechen čas,“ uvedla kurátorka šelem Gabriela Linhart.

První dva týdny po porodu chovatelé nechali samici úplný klid. Teprve poté mohly ošetřovatelky zjistit zdravotní stav a pohlaví mláďat. „Máme sedm samiček a čtyři samečky. Součástí prohlídky bylo také první odčervení. Přítomnost parazitů, zejména škrkavek, je totiž jedním z častých důvodů předčasného úmrtí mláďat, a to jak při chovu v zajetí, tak ve volné přírodě,“ řekla kurátorka.

Dvorská zoo je jediným chovatelem těchto psů v Česku a na Slovensku.
Narodila před dvěma týdny v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem na...

Největší hrozbou pro ně je nákaza psinkou

Psi hyenoví vytvářejí ve volné přírodě početné smečky a do péče o mláďata se zapojují zpravidla všichni její členové. „Stejně je tomu i v našem případě. Smečku momentálně tvoří dvě loňská štěňata a dva dospělí samci. Letošní štěňata jsou zatím ukrytá v boudě, za několik týdnů však začnou postupně vylézat ven, zkoumat okolí a začleňovat se do skupiny,“ uvedla Linhart. Smečka se štěňaty je nyní umístěna v chovném centru v areálu safari, kde je budou moct návštěvníci vidět až během hlavní sezony.

Psi hyenoví patří mezi africké šelmy ohrožené vyhubením. Počet volně žijících jedinců je odhadován na 3000 až 6000 kusů. Největší hrozbou pro ně je nákaza psinkou, kterou roznášejí toulaví domácí psi, dále nelegální lov a také zmenšování jejich loveckých teritorií.

Zoologická zahrada se snaží psy hyenové nejen odchovávat, ale pomáhá jejich přežití i v divočině. Proto podporuje záchrannou stanici v tanzanském národním parku Mkomazi, z níž jsou odchovaní psi vypouštěni do volné přírody.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!