Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vzácný přírůstek. V zoo Plzeň se narodilo mládě nosorožce indického

Magazín

  11:10aktualizováno  14:16
PLZEŇ - V plzeňské zoologické zahradě se v noci na neděli narodilo mládě vzácného nosorožce indického. Pětiletá samice Manjula porodila svého prvního potomka kolem 01:30. Porod i první okamžiky života mláděte mohli lidé sledovat na internetu. Zoo spustila on-line přenos z vnitřní ubikace samice na začátku roku.

Pětiletá samice Manjula porodila svého prvního potomka kolem 01:30. Porod i první okamžiky života mláděte mohli lidé sledovat na internetu. foto: ČTK

"Je to podle všeho samička a maminka i mládě jsou v pořádku. Pavilon nosorožců zůstane veřejnosti v nejbližší době nepřístupný," řekl ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba. Zájemci mohou sledovat přímý přenos na internetu, návštěvníci zoo uvidí přenos i v pavilonu žiraf. "Pracovníci zoologické zahrady mají obrovskou radost, narození indického nosorožce je jedna z nejvýznamnějších událostí v celé dlouhé historii zoo," uvedl Vobruba.

  • Plzeňská zoo je jediná, která v současnosti nosorožce indické v Česku chová.
  • Naposledy se v ČR narodilo mládě tohoto druhu v roce 1997 v královédvorské zoo.
  • Plzeň je teprve třetí zahradou v České republice, kde se kdy mládě některého z druhů nosorožců narodilo.

Už od sobotního odpoledne bylo na internetovém přenosu vidět, že samice je neklidná a přechází po ubikaci. Chůzi střídala s krátkým odpočinkem. Porod sledovali zpoza mohutných mříží výběhu chovatelé. Proběhl spontánně a bez jakéhokoliv zásahu lidí. Mládě se vzápětí začalo hýbat a samice jej okamžitě očišťovala. Po několika minutách se malý nosorožec už stavěl na nohy, po deseti až 15 minutách na vratkých končetinách stál a později udělal i první nejisté krůčky. Asi po hodině a půl se mládě pokoušelo od ležící samice poprvé pít.

V zoo Plzeň se narodilo mládě vzácného nosorožce indického

"Mládě je velice bystré a čilé, od prvních minut života vstává a chodí," řekl Vobruba. Chodí po ubikaci se samicí i samo a prozkoumává okolí. Chovatelé zatím jen odhadují jeho hmotnost - bude v několika desítkách kilogramů. Malá samička už od samice pije.

Největší v plzeňské zoo

Pro Manjulu, která se narodila v dubnu 2008 Tierparku v Berlíně, i pro samce Baabua je mládě prvním potomkem. Baabuu, jemuž bude letos deset let, je s váhou 2300 kilogramů největší zvíře v plzeňské zoo.

Samice zabřezla v říjnu 2012. Březost u nosorožců indických trvá až kolem 15 měsíců. Mládě proto chovatelé očekávali každým dnem. "Manjula nyní váží 1800 kilogramů a je ráda úplně sama, netouží po společnosti ani samečka Baabua, ani ošetřovatelů," řekl na začátku letošního roku Vobruba.

V plzeňské zoologické zahradě se v noci na neděli narodilo mládě vzácného nosorožce indického

V ČR se už tři indičtí nosorožci narodili v zoo ve Dvoře Králové nad Labem, poslední v roce 1997 samička Nova. V Evropě žije nyní 66 těchto nosorožců ve 24 zahradách. Z nich je 32 mladších deseti let. Pouze sedm těchto zvířat v Evropě se narodilo ve volné přírodě, ostatní již přišli na svět v lidské péči. Loni se v Evropě podařilo odchovat čtyři mláďata - jednoho samce a tři samice. Ohrožený druh přežívá jen ve třech státech v národních parcích a v rezervacích. Celkově čítá světová populace těchto savců kolem 2800 exemplářů.

Plzeňská zoo nosorožce dříve nikdy nechovala. V roce 2010 získala do nových afrických výběhů samici Manjulu a samce Beniho. Na doporučení koordinátora chovu pak v roce 2011 Beniho vyměnila za Baabua ze zoo ve městě Chester v Anglii.

Autoři: ,