31. května 2012 13:54 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zemřel populární pražský dikobraz Ferda, bylo mu 31 let

Ve svých 31 letech uhynul 31. května 2012 v Zoo Praha dikobraz Ferda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve svých 31 letech uhynul 31. května 2012 v Zoo Praha dikobraz Ferda | foto: ČTK

PRAHA Na svůj druh ve velmi vysokém věku - v necelých 31 letech - uhynul v pražské zoo dikobraz Ferdinand. Byl nejstarším zdokumentovaným zvířetem svého druhu na světě, informovala mluvčí zahrady Tereza Palečková.

Loni v srpnu uspořádala zahrada Ferdinandovi velkou oslavu kulatých narozenin. U Ferdinanda se už tehdy projevovaly problémy se zrakem, k jídlu se ale měl čile. K slavnostnímu obědu tehdy dostal obrovské preclíky.

Ferda neměl žádné potomky a byl zároveň posledním dikobrazem běloocasým, který se v pražské zoo narodil. Od té doby se v Praze rozmnožují pouze dikobrazi jihoafričtí.

ČTĚTE TAKÉ:

Dikobraz srstnatonosý pochází z jihozápadní a střední Asie. Žije v křovinatých oblastech a živí se rostlinnou potravou - hlízami, plody, výhonky, kůrou a listy. V dospělosti dosahuje velikosti 70 až 90 centimetrů a hmotnosti až 27 kilogramů. Dlouhými ostny zastrašuje nepřítele - dupe, otáčí se k němu zády a chrastí ostny. Při útoku prudce couvne a ostny zabodne do těla soupeře, nikdy je však nevystřeluje, jak si lidé často myslí.

Obvykle se dikobrazi dožívají deseti let, někteří jedinci ale i dvojnásobku.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz