Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Václav Havel má další lavičku. Devátá je v Karlových Varech

Magazín

  18:01
KARLOVY VARY - Lavičku Václava Havla odhalili v neděli v Karlových Varech při příležitosti 50. mezinárodního filmového festivalu. Vzpomínkové místo v podobě dvou křesel a stolku, kterým prochází lípa, vzniklo v parku před Císařskými lázněmi.

Lavičku Václava Havla odhalili 5. července v Karlových Varech. foto: ČTK

Spolu s primátorem Petrem Kulhánkem (KOA) jej v neděli odhalila bývalá manželka prvního českého prezidenta Dagmar Havlová, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková.

„Myšlenka vznikla asi před dvěma lety. Před rokem jsme se pak s Martou Smolíkovou sešli, abychom si odsouhlasili vybrané místo a pak se začaly řešit ty technické věci, jako je výroba a financování. Celkem Havlovo místo přišlo na 280 tisíc korun, přičemž 20 tisíc se vybralo ve veřejné sbírce. Ale myslím, že jsou to účelně vynaložené peníze, protože lavička bude určitě terčem zájmu turistů,“ uvedl Kulhánek.

Havlovu knihovnu povede od září končící velvyslanec Žantovský

Podle ministra Hermana je vyplňování veřejného prostoru pozitivním a konstruktivním obsahem pokračováním odkazu Václava Havla. „I tímto způsobem se přihlašujeme k idejím, které musíme nést dál. Prostor svobody nám právě Václav Havel otevřel. A prostor svobody se vyplňuje dialogem,“ řekl Herman.

Lavička Václava Havla v Karlových Varech je podle Marty Smolíkové devátá na světě. Ta první byla umístěna ve Washingtonu. Koncept je dílem architekta Bořka Šípka a křesla spojená stolem, jímž prorůstá česká lípa, je už na několika místech v Česku i v dalších zemích.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat