Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Valentýn v Česku: rekordy v líbání, růžové pivo i čokoláda

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Dnešní svátek svatého Valentýna, který se dostal do střední a východní Evropy po roce 1989 z anglosaských zemí, si většina Čechů užije doma. Kdo si ale chce vyhodit z kopýtka, může se vydat třeba na valentýnskou pouť nebo se společně s dalšími zamilovanými pokusit překonat český rekord v hromadném líbání či si zajít do restaurace na speciální růžové pivo.

Podle průzkumu obchodního řetězce Albert budou Češi letos slavit svátek zamilovaných spíše v soukromí, aby si na Valentýna co nejvíce užili svého partnera. I když popularita svátku zamilovaných v Česku v posledních letech výrazně roste, tržby obchodníků v těchto dnech zdaleka nedosahují takových výšek jako před vánočními či velikonočními svátky.

Prodej čokolády stoupne o 140 procent
Doma hodlá být 65 procent dotazovaných. Valentýna letos podle průzkumu oslaví 39 procent populace nad 15 let. Oslavy plánují zejména respondenti do 29 let. Jako dárky si dopřejí zejména
květiny a čokoládu. Zásluhou Valentýna roste prodej květin o 30 procent a čokolády o 140 procent. V řádu desítek procent stoupá prodej bonboniér, cukrovinek, kosmetiky a parfémů. Valentýnky, zamilovaná přáníčka, pošle nebo daruje sedm procent lidí. Stoupá také zájem o víkendové romantické pobyty a wellness balíčky.

Rostoucí popularita svátku je znát v mnoha českých a moravských městech. Valentýnský víkend s ochutnávkou vín v zámeckém sklepení, ukázkami romantické výzdoby a vazeb květin připravila Litomyšl, kde se koná také akce Pusa na zámku, první tři páry, které se na svátek zamilovaných zasnoubí v prostorách zámku, získají obřad zdarma v zámecké kapli.

V Liberci líbání
V Liberci se pokusí vytvořit nový český rekord v hromadném líbání. V Brně se budou vypouštět v rámci svátku thajské létající lampiony. Praha 10 pořádá oslavu, jejíž součástí je soutěž o nejlepší valentýnský pár na bruslích a ledová diskotéka.

V Praze na Vyšehradě se uskuteční pouť snoubenců, kterou pořádá pražské arcibiskupství. Odpoledne se koná mše v bazilice sv. Petra a Pavla - v místě, kde je uložen ostatek sv.Valentýna. Údajné ostatky světce byly nalezeny při restaurování barokních relikviářů z depozitáře Vyšehradské kapituly v roce 2002. V den jeho svátku kapitula lopatku pravidelně vystavuje.

Jedna z legend o smrti Valentýna praví, že se vzepřel rozhodnutí císaře Claudia II., který nechtěl dovolit mužům, aby se ženili, protože ženatí muži prý nebyli dobrými válečníky. Valentýn neuposlechl a zamilované páry oddával dál. Za to ho stihl krutý trest, byl uvězněn a popraven.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....