Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vandalové zaútočili na kostel v Dublinu. Utrhli hlavu jedné z mumií a ukradli ji

Kostel svatého Michana v Dublinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kostel svatého Michana v Dublinu. | foto: Wikimedia/Andreas F. Borchert

Dublin Kryptu kostela svatého Michana v irské metropoli Dublinu poničili vandalové. Jedné z mumií, které zde uchovávají, dokonce odtrhli hlavu, kterou si pak odnesli, informoval v úterý zpravodajský web BBC. Kvůli řádění vandalů nebude kostel, do kterého jen v loňském roce zavítalo 27 000 návštěvníků, veřejnosti načas přístupný.

Krypta byla podle prohlášení církve vážně poškozena, poničeno bylo několik přirozeně mumifikovaných těl včetně ostatků, které podle mnohých patří účastníkovi křížové výpravy, jenž zemřel před osmi sty lety. Zhanobena byla například i čtyři sta let stará mumie jeptišky.

Podle dublinského arcijáhna Davida Pierpointa hlavu křižáka kdosi „odtrhnul od těla a odnesl“. „Je to smutný den pro církev a smutný den pro lidstvo, když někdo udělá něco takového,“ řekl Pierpoint.

Kdy přesně k činu došlo, není jasné. Na to, že v kryptě řádili vandalové, přišel v pondělí kolem poledne průvodce, který se chystal kostel otevřít návštěvníkům.

Nyní zůstane krypta pod kostelem pro veřejnost nějakou dobu uzavřená. Podle Pierpointa je mimo jiné nutné obstarat novou bránu, kterou vandalové rovněž poničili. Mumie uchovávané v kryptě by se totiž mohly začít vlivem změny klimatických podmínek rozpadat.

Krypta pod anglikánským kostelem svatého Michana v centru Dublinu se stala terčem vandalů již v roce 1996. Tehdy zůstal kostel uzavřený pro návštěvníky týden, připomněl list The Irish Times.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...