26. února 2019 10:17 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vandalové zaútočili na kostel v Dublinu. Utrhli hlavu jedné z mumií a ukradli ji

Kostel svatého Michana v Dublinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kostel svatého Michana v Dublinu. | foto: Wikimedia/Andreas F. Borchert

Dublin Kryptu kostela svatého Michana v irské metropoli Dublinu poničili vandalové. Jedné z mumií, které zde uchovávají, dokonce odtrhli hlavu, kterou si pak odnesli, informoval v úterý zpravodajský web BBC. Kvůli řádění vandalů nebude kostel, do kterého jen v loňském roce zavítalo 27 000 návštěvníků, veřejnosti načas přístupný.

Krypta byla podle prohlášení církve vážně poškozena, poničeno bylo několik přirozeně mumifikovaných těl včetně ostatků, které podle mnohých patří účastníkovi křížové výpravy, jenž zemřel před osmi sty lety. Zhanobena byla například i čtyři sta let stará mumie jeptišky.

Podle dublinského arcijáhna Davida Pierpointa hlavu křižáka kdosi „odtrhnul od těla a odnesl“. „Je to smutný den pro církev a smutný den pro lidstvo, když někdo udělá něco takového,“ řekl Pierpoint.

Kdy přesně k činu došlo, není jasné. Na to, že v kryptě řádili vandalové, přišel v pondělí kolem poledne průvodce, který se chystal kostel otevřít návštěvníkům.

Nyní zůstane krypta pod kostelem pro veřejnost nějakou dobu uzavřená. Podle Pierpointa je mimo jiné nutné obstarat novou bránu, kterou vandalové rovněž poničili. Mumie uchovávané v kryptě by se totiž mohly začít vlivem změny klimatických podmínek rozpadat.

Krypta pod anglikánským kostelem svatého Michana v centru Dublinu se stala terčem vandalů již v roce 1996. Tehdy zůstal kostel uzavřený pro návštěvníky týden, připomněl list The Irish Times.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.