12. prosince 2010 9:08 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vánoční dárek podle KFC? Burgery za deset tisíc. Lidé zuří

Obézní chlapec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obézní chlapec - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

SYDNEY Poprask odborníků na zdraví vyvolal v Austrálii řetězec rychlého občerstvení KFC, který nabídl možnost zakoupit komukoli pod stromeček dárkovou poukázku až do hodnoty 500 dolarů (asi 9400 korun).

Jak napsal queenslandský list The Sunday Mail, v zemi, která bojuje s
rostoucí epidemií obezity, to zdravotníci nepovažují za ideální dárek.
Pobočky KFC dárkové poukázky v hodnotě od deseti do 500 australských dolarů, které je možné využít během následujících 12 měsíců, propagují jako "chutný dárek pro každou příležitost".

500 dolarů aneb 78 hamburgerů
Dietologové ale spočítali, že za poukázku na 500 dolarů by si člověk mohl dopřát například 14 kyblíků originálních kuřecích porcí obsahujících 4,5 kilogramu tuku a 1,8 kilogramu nasyceného tuku, anebo 63 maxi porcí kuřecího popcornu (2,8 kg tuku a 1,25 kg nasyceného tuku), případně 78 originálních burgerů (1,6 kg tuku, 592 gramů nasyceného tuku).

Zhruba 55 procent dospělých obyvatel australského státu Queensland a asi čtvrtina dětí ve věku pět až 17 let je považováno za obézní nebo trpící nadváhou. Lékaři v tomto státě průměrně denně zjistí cukrovku typu 2 u 60 lidí. Cukrovka typu 2 je nejčastějším typem cukrovky a je typická hlavně pro obézní lidi.

"Tohle je marketing, který naprosto zešílel," řekl profesor Rob Moodie z
preventivní zdravotní skupiny. "Tyhle věci jsou v pořádku, když si je dáte jednou za měsíc. Ale pokud je to dvakrát týdně - nebo za 500 dolarů na rok - pak jde o něco naprosto odlišného," dodal.

Společnost KFC zprávu nijak nekomentovala.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz