Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vánoční krize: Dědové Mrázové píší stížnost, ruské úřady jim zakazují vstup do školek

 Děda Mráz v ruském Krasnojarsku (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děda Mráz v ruském Krasnojarsku (ilustrační foto) | foto: Reuters

MOSKVA Děda Mráz a půvabná Sněhurka, kteří v Rusku neodmyslitelně patří k místní obdobě Vánoc, tedy nadělování novoročních dárečků, mají potíž. Úřady poslední dobou pohádkovým bytostem dokonce zakazují vstup do školek a škol. Věci dospěly tak daleko, že profesionální Dědové Mrázové sepsali stížnost na poměry.

„Zatímco celá země píše dopisy Dědovi Mrázovi, Ogoňok dostal od něj dopis,“ pochlubil se ruský magazín. „My, Dědové Mrázové z celé země, píšeme časopisu Ogoňok, abychom se obrátili na všechny dospělé. Hloupost zašla příliš daleko,“ praví se úvodem dopisu.

K dopisu od sdružení Dědů Mrázů v Penze, založeného v roce 1963, se připojili i dědoušci z Moskvy, Petrohradu, Petrozavodsku, Čeboksar, Magnitogorsku, Kuzněcku i Novokuzněcku, Chanty-Mansijska, Pskova, Jaroslavle, Ugliče, Saratova, Rjazaně, Saransku, Kazaně, Krasnodaru a dokonce i ze subtropického Soči.

Autoři připomínají, že již loni školky začaly od nich požadovat licence, jakkoli je jasné, že pohádková bytost žádné úřední oprávnění nemá a ani dostat nemůže.

„Teď je ještě hůř. V některých městech, například Novosibirsku, Kirovu, Samaře a Kazani, úřady úplně zakázaly zvát Dědy Mráze do školek. Prý jde o boj proti korupci, protože peníze na oslavu se vybírají od rodičů zvlášť. Asi jiná korupce neexistuje, než korupce pohádková,“ dodali.

Dědečky taky štve, že se byrokraté odvolávají na doporučení psychologů, kteří varují před návštěvami pohádkových bytostí, protože se jich prý děti bojí.

„Ale kdo dokáže být lepší psycholog než Děda Mráz?“ ptají se dědečkové a připomínají, že „mrňata“ se na ně těší po celý rok a slušně se chovají, protože tuší, že jsou pod dohledem stařečků s čarovnou mocí. „Co bude, až dítě přijde ke stromečku a Děda Mráz nedorazí? Drazí dospělí, neberte dětem pohádky!“ apelují.

Bude hůř?

Poplašné zprávy o úřední nepřízni sice přicházejí ze všech koutů širé země, zákaz ale potvrdila jen radnice v Novosibirsku.

„Děti jsou příliš malé a podle expertů Dědu Mráze nechápou, a proto k mladším pustíme jen Sněhurku,“ vysvětlila šéfka odboru kultury, sportu a mládeže Anna Těreškovová.

Jinde sice oficiální zákaz chybí, ale Dědové Mrázové to nemají o nic lehčí. Leckde prý situaci řeší tak, že se falešným plnovousem zamaskuje jedna z učitelek.

„Je možné, že taková pravidla platí už dávno, ale v Rusku se přísnost zákona obvykle kompenzuje tím, že plnění zákona nebývá povinné,“ poznamenal časopis.

Háček podle něj může být i v tom, že čím dál více školek a škol vyřizuje platby bezhotovostně, čili návštěvu Dědy Mráze už nelze vyřídit předáním odměny z ruky do ruky. Ale má jí předcházet uzavření smlouvu s pohádkovou bytostí s oprávněním k poskytování služeb, s osvědčením o zdravotní nezávadnosti a s potvrzením bezúhonnosti.

Nad novotami se pohádkovým bytostem ježí vlasy i vousy hrůzou. „Dělám Dědu Mráze už 46 let, ale v životě jsem výpis z rejstříku nepotřeboval. To je prostě směšné,“ postěžoval si Děda Mráz o přezdívce Vojvoda.

Experti tuší, že za rok může být ještě hůř.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!