Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vánoční strom z Česka se ve Vatikánu postaral o rozruch

Magazín

  7:30
VATIKÁN - Vánoční strom, který stojí od čtvrtka na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, se v papežském státě postaral o lehký zmatek. Podle německého listu Bild to způsobil fakt, že strom pro papeže Františka již najednou není z bavorských lesů, ale z České republiky.

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu stojí tradiční vánoční strom, symbol česko-německého přátelství foto: ČTK

Pátrání po původu stromu se věnovala i rozhlasová stanice Radio Vaticana. Nejčtenější německý deník v souvislosti s hraničním přetahováním s nadsázkou poznamenal, že po svátcích už bude jedno, odkud strom je, neboť z něj budou dřevěné hračky s cedulkou Made in Italy (Vyrobeno v Itálii).

ČTĚTE TAKÉ:

"Odkdy mají stromy dvojí občanství?" táže se Bild. Odpověď je jednoduchá. Vánoční strom darovala Vatikánu příhraniční bavorská obec Waldmünchen, která využila nabídku nedalekých Domažlic. České město totiž mělo na svém území strom, který se Waldmünchenu líbil, takže mu ho přenechalo, aby ho Bavoři věnovali Vatikánu.

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu stojí tradiční vánoční strom, symbol česko-německého přátelství

"Smrk pochází z bavorsko-českého pohraničí, a sice z české strany," citoval stanice Radio Vaticana předsedu waldmünchenského spolku Aloise Franka, který dopravu stromu zajišťoval. Dodal, že nedaleké Domažlice Waldmünchenu řekly o krásném smrku na svém území, který jim darují.

Strom ze srdce Evropy

"Cíl je přivézt do Říma do centra křesťanství vánoční strom ze středu Evropy," vysvětlil Frank. Starosta Domažlic Miroslav Mach o stromu hovoří jako o symbolu česko-německého přátelství, neboť je přímo z hranice.

Podle Bildu se o nejasnosti nad původem stromu postaralo "kostrbaté" vysvětlení jeho původu. Zmíněný waldmünchenský spolek totiž na svém webu uvedl, že "strom je opět z Německa".

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu stojí tradiční vánoční strom, symbol česko-německého přátelství

Jisté bavorské noviny dokonce psaly o "hraničním sporu", poznamenal Bild s tím, že papež původem z Argentiny nebude jistě činit velký rozdíl z toho, zda strom stál ještě před pár dny spíše napravo, nebo naopak nalevo od hranice. Organizátoři i sami bavorští politici se snaží komunikační spory napravit a nyní hovoří o "symbolu míru", jak tento německý list dodal.

Asi 60 let starý a 25 metrů vysoký strom stojí ve Vatikánu od čtvrtka. Po ozdobení bude 13. prosince v rámci generální audience papeže Františka slavnostně rozsvícen. Do Vatikánu se kvůli tomu chystá 250 poutníků z Waldmünchenu, zástupci Domažlic či biskupové z Plzně a bavorského Řezna.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...