23. listopadu 2011 16:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vánoční trhy v Praze: ve znamení českých králů

Na Staroměstském náměstí začaly vánoční trhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Staroměstském náměstí začaly vánoční trhy | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

Pražané a návštěvníci metropole se mohou těšit na královské vánoční trhy. Právě symbolika českých vladařů bude dominovat výzdobě na Staroměstském a Václavském náměstí. Tradiční adventní trhy začínají už v sobotu, kdy se také rozsvítí vánoční strom.

Stánky a kulturní program budou Pražanům a návštěvníkům metropole k dispozici až do prvního dne příštího roku.

Vánoční atmosféru podle organizátorů navodí až 80.000 světel. Symboly by měly být v duchu českých králů. "Použijeme motivy, jako jsou lilie, halapartny, královská koruna či jablko, trubky nebo půlmetrové zlaté mince," uvedl Vlastimil Jakubec z firmy, která připravuje nasvícení vánočního stromu i Staroměstského náměstí.

Na Staroměstském náměstí se slavnostně rozsvítil vánoční strom

Vánoční strom na Staroměstské náměstí letos přivezli z Malých Kyšic na Kladensku. Tyčí se do dvacetimetrové výšky, přičemž je zapuštěn dva metry do země. V každé třetině výšky je kvůli bezpečnosti ukotven ocelovými lany zajištěnými šestitunovými kvádry. Organizátoři si bezpečnost vánočního stromu více hlídají od roku 2003, kdy strom spadl a vážně zranil britského turistu, který vysoudil vysoké odškodné.

Strom se rozsvítí v sobotu

Vánoční program na Staroměstském náměstí začne v sobotu; slavnostní rozsvícení vánočního stromu se uskuteční v 17:15. Událost každoročně láká více lidí; loni jejich počet pořadatelé odhadli na 20.000. Letos proto ve spolupráci s pražským magistrátem připravili nová bezpečnostní opatření.

ČTĚTE TAKÉ:


"Nedoporučujeme vjíždět na plochu Staroměstského náměstí a do jeho nejbližšího okolí s kočárkem," řekla mluvčí pořadatelů trhů Hana Tietze. "Strom bude svítit po celou dobu adventu, staroměstská dětská dílnička bude také k dispozici, takže (rodiče) mohou s dětmi přijít jiný den," konstatovala. Podle pořadatelů by na rozsvícení stromu neměli lidé brát děti mladší šesti let; účast by měli zvážit i tělesně postižení.

Na bezpečnost návštěvníků slavnostního zahájení bude dohlížet pět desítek strážníků, asi 30 policistů a kriminalisté specializovaní na odhalování kapesních zlodějů.

Rozsvícení vánočního stromu

Rozsvícen bude v sobotu v podvečer, kdy na náměstí také začnou vánoční trhy. I letos si lidé mohou symbolicky zakoupit jednu z tisíců žárovek, které budou strom zdobit. Výtěžek z charitativní akce bude věnován na podporu azylového domu pro oběti domácího násilí.

Žárovku mohou lidé sponzorovat za pomocí SMS zprávy, kterou ve tvaru DMS ZAROVKA pošlou na číslo 87777. Cena dárcovské SMS je 30 korun, 27 korun z této částky připadne na projekt občanského sdružení Rosa.

Štědrý večer nabídne Českou mši vánoční

Hudební a taneční programy budou na pódiu pokračovat denně až do 1. ledna. Ve spolupráci s pelhřimovskou agenturou Dobrý den pořadatelé 6. prosince uspořádají den rekordů, o dva dny později se na Staroměstském náměstí uskuteční charitativní koncert ve prospěch Fondu ohrožených dětí.

V podvečer 23. prosince se z pódia rozezní vánoční hudba zvonohry Petra Manouška v podání Rosemarie Sentiënsové z Norska. Na Štědrý den organizátoři návštěvníkům nabídnou tradiční Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby, letos v podání orchestru Praga Sinfonietta pod vedením Miriam Němcové za doprovodu sboru Vox Pragae.

Irská hudba a world music na vánočních trzích zazní 28. prosince. Na Silvestra je připraven odpolední program pro děti i večerní zábavní program.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz