Symbolem Varšavy byl doposud Palác vědy a kultury postavený ve stylu socialistického realismu. Budova vysoká i s věží 230 metrů se však zanedlouho ocitne ve stínu jiných. Do města se jen hrnou developeři a architekti, kteří mají za úkol navrhnout co nejzajímavější stavby tyčící se k nebi.
„Varšava je již jako magnet, který přitahuje hvězdy architektury z celého světa. Mnoho mých známých projektantů se tu chce ukázat,“ řekl Libeskind, který byl minulý týden hostem varšavského knižního veletrhu. „Jsou přesvědčeni, že Varšava je centrem střední, a nikoliv východní Evropy a je třeba tu pracovat. Zvláště nyní, kdy město prožívá nejdynamičtější rozvoj ve své poválečné historii,“ dodal. Podle návrhu rodáka z polské Lodže vznikne v centru Varšavy okolo 192 metrů vysoká obytná skleněná věž, která má symbolizovat orla. Mrakodrap bude druhou nejvyšší obytnou stavbou na světě po moskevském Triumph Palace. Podle návrhů Libeskinda bylo postaveno například Židovské muzeum v Berlíně, jako autor stojí také za přestavbou Ground Zero, kde do teroristických útoků v září 2001 stály výškové budovy newyorského Světového obchodního střediska.
Do Varšavy nyní přijela první dáma světové architektury Zaha Hadidová, která již dostala prestižní Pritzkerovu cenu. Pro Varšavu navrhla věž, kde budou kanceláře a byty. Stavba vypadá jako vzducholoď ve svislé poloze. Zájem ukázat se v polské metropoli měl také slavný architekt Jean Nouvel a návrhy dalších míří na stůl varšavské radnice. Primátorka města Hanna Gronkiewiczová-Waltzová počítá s tím, že architekti, kteří již navrhli budovy pro Varšavu, se stanou jakýmisi velvyslanci dobré varšavské urbanistiky. „Chceme být rozpoznáváni na mapě světa, a to už nikoliv jako bramborářská velmoc, ale jako tvůrčí dílna architektů,“ napsal odborník na architekturu Tomasz Malkowski.