Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Varšava se potýká s invazí exotických a žravých želv nádherných

Trachemys scripta elegans, želva nádherná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trachemys scripta elegans, želva nádherná | foto: Shutterstock

VARŠAVA Parky polské metropole Varšavy letošní jaro zažívají doslova invazi želv nádherných (Trachemys scripta elegans). Tito sladkovodní živočichové pocházejí z jižních částí Severní Ameriky, v současné době ale úspěšně dobývají polské rybníky poté, co je znudění chovatelé vypustili do přírody.

Lidé stále více hlásí výskyt želv ve varšavských parcích. Tato zvířata se mohou dožít až 40 let. Před několika lety si odborníci nebyli jisti, zda želvy v polském klimatu dokážou přežít. Nyní o tom již nepochybují.

"Přežili krutou zimu a na jaře kladou vejce," řekl listu Gazeta Wyborcza odborník na plazy a obojživelníky z varšavské zoo Mariusz Lech.

Želvy nádherné představují pro polskou přírodu hrozbu, zvláště pak pro vzácnou a chráněnou evropskou želvu bahenní (Emys orbicularis). "Jsou to žravá zvířata, která mohou snadno zbavit malé vodní plochy rostlin a malých živočichů. Jsou jako mandelinky bramborové v minulosti. Podobně jako ony přišly z Ameriky," vysvětlil Lech.

Želva bahenní (Emys orbicularis).

Želvy nádherné prodávají zverimexy jako roztomilé živočichy o velikosti mince. Za dva až tři roky vyrostou do délky až 40 centimetrů, zapáchají a chovají se agresivně. To je také důvod, proč se jich mnozí chovatelé rozhodnou zbavit vypuštěním do rybníků. Za loňský rok ochranáři v ulicích Varšavy nalezli přes 1000 exotických zvířat včetně hadů, ještěrek, leguánů, krabů a želv.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...