Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Varšava zažívá invazi lišek, jsou i v centru

Magazín

  15:00
Varšava zažívá invazi lišek. Kromě předměstí se začaly objevovat i v centru, napsal dnes list. Úřady v polském hlavním městě těmto šelmám zatím válku nevyhlásily, protože prý pro lidi nepředstavují nebezpečí.
Liška - ilustrační foto.

Liška - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Odborníci odhadují, že v polské metropoli žije nejméně 3000 lišek. "Zabydlely se v celém městě, také v centru, jsou samozřejmě skoro ve všech parcích, u nákupních center, nemocnic nebo dokonce ve sklepech paneláků," řekl Józef Mierzwiński z úřadu Městské lesy. "Ve Varšavě máme liščí invazi," dodal.

Lišky se stahují do města, protože v něm nemají přirozeného nepřítele a rozhodně v něm nestrádají hlady. Radnice už několik let za své peníze dokrmuje polodivoké kočky, kterým nyní "užírají" někdejší obyvatelky lesů.

Liška (ilustrační foto)

Gazeta Wyborcza píše o případu, kdy na krmení v jedné čtvrti ležící na kraji centra kromě koček přišla i přibližně desetičlenná liščí rodina. Lišky také loví myši a potkany, za oběť jim ale padají i koťata.

Myslivci tvrdí, že lišky nejsou nebezpečné, vzteklina se ve Varšavě objevila naposledy před dvěma lety. Pasti jsou zatím jenom tam, kde lišky dělají problémy. Takovým místem je park Lazieńki, oblíbený cíl vycházek Varšavanů. Lišky tam loví pávy, kachny i ryby z jezírek a potoků.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat