25. prosince 2015 16:13 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vatikán propustil na Vánoce jediného zadržovaného. Stráví je v domácím vězení

Papež František při půlnoční mši. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František při půlnoční mši. | foto: Reuters

VATIKÁN Vatikán na svátky propustil jediného obviněného, kterého v současnosti zadržuje ve vazbě. Katolický duchovní stíhaný v souvislosti s únikem dat o údajném zneužívání financí v papežském státě stráví Vánoce v domácím vězení, informovala ve čtvrtek agentura APA.

Španělský kněz Lucio Ángel Vallejo Balda je jediným z pěti obviněných v kauze úniku informací přezdívané Vatileaks 2, který skončil ve vazbě. Aféra vypukla kvůli knihám novinářů Emiliana Fittipaldiho a Gianluigiho Nuzziho, kteří napsali, že papežská kurie pro potřeby svých členů zpronevěřila asi 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč).

Novináři čerpali z dokumentů získaných z počítače hlavního auditora, který měl dohlížet na transparentnost hospodaření Vatikánu. Právě Balda a další členka reformní komise zřízené papežem Františkem Francesca Chaouquiová, se údajně dostali do počítače auditora a dokumenty předali novinářům. Kromě novinářů a dvou členů komise Vatikán soudí v tomto případu ještě Baldova tajemníka Nicolu Maia. Pokud by soud uznal jejich vinu, hrozilo by jim až osm let vězení.

Balda je ve vazbě od počátku listopadu a je v současnosti jediným zadržovaným na území papežského státu. Kdy přesně se do vazební věznice vatikánské policie vrátí, vatikánské úřady nesdělily.

Současná kauza je v krátké době už druhým případem úniku citlivých informací z Vatikánu. První aféra Vatileaks propukla za předchozího papeže Benedikta XVI. v roce 2012. Za krádež důvěrných dokumentů byl tehdy souzen papežův komorník Paolo Gabriele - ten předával listiny médiím a ta pak informovala například o sporech některých hodnostářů a o dalších podrobnostech týkajících se fungování nejvyšších pater katolické církve. Soud ho poslal na 18 měsíců do vězení.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…