25. prosince 2015 16:13 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vatikán propustil na Vánoce jediného zadržovaného. Stráví je v domácím vězení

Papež František při půlnoční mši. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František při půlnoční mši. | foto: Reuters

VATIKÁN Vatikán na svátky propustil jediného obviněného, kterého v současnosti zadržuje ve vazbě. Katolický duchovní stíhaný v souvislosti s únikem dat o údajném zneužívání financí v papežském státě stráví Vánoce v domácím vězení, informovala ve čtvrtek agentura APA.

Španělský kněz Lucio Ángel Vallejo Balda je jediným z pěti obviněných v kauze úniku informací přezdívané Vatileaks 2, který skončil ve vazbě. Aféra vypukla kvůli knihám novinářů Emiliana Fittipaldiho a Gianluigiho Nuzziho, kteří napsali, že papežská kurie pro potřeby svých členů zpronevěřila asi 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč).

Novináři čerpali z dokumentů získaných z počítače hlavního auditora, který měl dohlížet na transparentnost hospodaření Vatikánu. Právě Balda a další členka reformní komise zřízené papežem Františkem Francesca Chaouquiová, se údajně dostali do počítače auditora a dokumenty předali novinářům. Kromě novinářů a dvou členů komise Vatikán soudí v tomto případu ještě Baldova tajemníka Nicolu Maia. Pokud by soud uznal jejich vinu, hrozilo by jim až osm let vězení.

Balda je ve vazbě od počátku listopadu a je v současnosti jediným zadržovaným na území papežského státu. Kdy přesně se do vazební věznice vatikánské policie vrátí, vatikánské úřady nesdělily.

Současná kauza je v krátké době už druhým případem úniku citlivých informací z Vatikánu. První aféra Vatileaks propukla za předchozího papeže Benedikta XVI. v roce 2012. Za krádež důvěrných dokumentů byl tehdy souzen papežův komorník Paolo Gabriele - ten předával listiny médiím a ta pak informovala například o sporech některých hodnostářů a o dalších podrobnostech týkajících se fungování nejvyšších pater katolické církve. Soud ho poslal na 18 měsíců do vězení.

ČTK