27. prosince 2018 7:48 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vdovy po dvou šerpech se pokusí zdolat Mount Everest. Chtějí dokončit výstupy svých mužů a inspirovat další ženy

Nejvyšší hora světa v záplavě slunečních paprsků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší hora světa v záplavě slunečních paprsků. | foto: Wikimedia

Káthmándú Vdovy po dvou šerpech, kteří zemřeli během výstupu na Mount Everest, se pokusí zdolat nejvyšší horu světa. Chtějí tak dokončit nedokončené výstupy svých manželů a inspirovat tak i další osamělé ženy. Ženy to uvedly v prohlášení, ze kterého citovala agentura Reuters.

Jeden ze šerpů zahynul v roce 2013 při upevňování lan zejména pro zahraniční horolezce, kteří chtějí na 8848 metrů vysokou horu vystoupat. Jeho manželka se pokusí na Mount Everest vylézt příští rok v květnu a doprovodí ji další vdova po jednom ze šestnácti šerpů, kteří přišli o život při pádu laviny nedaleko základního tábora v roce 2014.

Jak obě ženy uvedly ve svém prohlášení, „pokusí se na horu vylézt na počest svých manželů“. Obě již absolvovaly výcvik a zdolaly dva menší vrcholy.

O výstup na Mount Everest se v loňském roce pokoušel rekordní počet horolezců, šest jich ale při tom zahynulo. Jedním z nich byl i držitel několika rychlostních rekordů z výstupů v Alpách Ueli Steck. Od roku 1920 přitom na Mount Everestu zahynulo už více než 200 lidí, drtivá většina z nich ale až po roce 1980.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz