17. prosince 2008 21:38 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ve dvoupokojovém bytě měl 1700 papoušků

Papoušci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papoušci | foto: Lidovky.cz

BERLÍN Na 1700 papoušků měl v dvoupokojovém bytě v Berlíně německý důchodce. Městské úřady, u nichž se stěžovali sousedi chovatele, musely z hygienických důvodů poskytnout pomoct ptákům i jejich majiteli. Oznámila to berlínská veterinární služba.

"Ptáci létali volně po bytě, jehož podlaha byla pokryta vrstvou trusu, peří a popadaného krmiva," řekla městská veterinářka Margit Platzerová. "Nikdy v životě jsem něco podobného neviděl," prohlásil městský zastupitel Martin Matz, který se akce z moci úřední účastnil.

Veterinářům trvalo sedm hodin, než se jim do sítí podařilo pochytat všechny ptáky. Prvních 1000 papoušků evakuovali v úterý, dalších 300 dnes a asi 400 ptáků čeká na evakuaci v nejbližších dnech. Brzy se totiž projevil problém, kam s nimi. Valnou část přijal berlínský zvířecí útulek, na všech 1700 papoušků však rozhodně neměl kapacitu. Částečnou pomoc nabídla města Brémy a Hamburk, která přijala několik stovek ptáků. Místo pro zbývající se hledá.

Fenomén nadměrného hromadění zvířat
Podle berlínských médií si důchodce kdysi koupil papouška, aby "nebyl tak sám". Pak si k němu koupil do páru druhého, aby ten první nebyl tak sám. Tu a tam přikoupil další, papoušci se začali mezi sebou množit a zanedlouho jich byl plný byt. "Důchodce bude muset být v každém případě přestěhován taky. Jeho byt je naprosto neobyvatelný," uvedl Matz.

Muži hrozí od ochránců zvířat žaloba za ohrožování zdraví a bezpečnosti papoušků, protože jejich život v uzavřeném bytě lze stěží považovat za přiměřený. Fenomén nadměrného hromadění zvířat neboli animal hoarding je podle ochranářských organizací v poslední době stále častější. Jen za uplynulý týden muselo být v Berlíně "zachráněno" od lidí přes 160 zvířat, převážně kočky a psi, ale také třeba kozy či opice.
Lidovky.cz