Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
24. dubna 2014 6:25 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ve Francii možná obnoví zámek Marie Antoinetty

Ve Francii možná obnoví zámek Marie Antoinetty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve Francii možná obnoví zámek Marie Antoinetty | foto: Wikipedia

PAŘÍŽ Hrstka nadšenců chce obnovit zámek Saint-Cloudnedaleko Paříže, který patřil Marii Antoinettě a před 144 lety vyhořel. Jsou přesvědčeni o jeho turistickém potenciálu, hodlají jej znovu postavit kámen po kameni a udělat z něho muzeum či dokonce luxusní hotel.

"Kdo by nesnil o tom, že bude spát v pokojích, v nichž pobývalo tolik korunovaných hlav?" prohlašuje Laurent Bouvet, předseda sdružení Postavme znovu Saint-Cloud. Píše agentura AFP.

Tento estét, jenž už osm let bojuje za postavení bývalého paláce, za tu dobu neztratil nic ze svého nadšení. "Kdyby tato památka ještě stála, nepochybně by patřila k nejnavštěvovanějším ve Francii," ujišťuje. Přitažlivost lokality je nepochybná. Na širokém pahorku nad Seinou, pět kilometrů od Paříže, hostil zámek postavený koncem 16. století v srdci parku o 460 hektarech, který navrhl zahradní architekt Ludvíka XIV. André Le Nôtre, přední osobnosti královského rodu.

ČTĚTE TAKÉ:

Především sloužil jako rezidence bratra Ludvíka XIV., dále královny Marie Antoinetty, která byla přesvědčena, že tu je lepší vzduch než ve Versailles, a císaře Napoleona. Přivítal i poněkud zvláštní hosty, jako byla žirafa Karla X., první svého druhu ve Francii.

Zámek se za války Francie s Pruskem stal generálním štábem německé armády a v roce 1870 ho ostřelovala francouzská děla. Dnes je na jeho místě jen řada bujných tisů. Sdružení hovoří o znovupostavení zámku jako o nutnosti, neboť lokalita leží na ose Paříž-Versailles, která je jednou z nejnavštěvovanějších ve světě a je sem dobré spojení veřejnou dopravou.

"Archivy jsou plné dokumentů, takže zámek bude snadné obnovit," dodává Laurent Bouvet. Náklady na stavbu odhaduje na 100 milionů eur (2,7 miliardy Kč). "Můžeme se obrátit na soukromé investory," říká Didier Beautemps, který si představuje, že zde vznikne hotelový komplex s 90 pokoji a lázeňskými službami.

Architekt, který nyní řídí rekonstrukci hotelu Ritz v Paříži, chce rovněž vyhradit část stavby muzeu. "Především se snažíme o rentabilitu. Musíme přísně dodržet podobu budovy, ale můžeme využívat levnější a ekologičtější moderní materiály, než byly ty, které tu byly použity původně," zdůrazňuje.

Staveniště by mohlo být také částečně financováno z vlastních zdrojů po vzoru Guédelonu v Burgundsku, kde padesátka dělníků od roku 1997 staví hrad podle technik používaných ve středověku. Místo je zpřístupněno veřejnosti a z peněz vybraných za vstupenky jsou práce financovány.

Myšlenka znovu postavit královské a císařské sídlo Saint-Cloud však nevyvolává jednomyslnou shodu. "Nepřichází v úvahu, že by se ze Saint-Cloud stal nějaký Disneyland," prohlašuje starosta města Éric Berdoati.

"Podívejte se, v jakém stavu jsou naše zámky či naše chrámy. Je tolik lokalit, které naléhavě potřebují rekonstrukci. Neplýtvejme energií a penězi na takové dobrodružné podniky," zdůrazňuje prezident Centra pro národní památky Philippe Bélaval.

Je rovněž třeba přesvědčit stát, který je majitelem pozemku a který dosud projevuje jen málo nadšení. Region Île-de-France, kde Saint-Cloud leží, loni odmítl poskytnout sdružení na obnovu zámku subvenci ve výši 30.000 eur (800.000 Kč). Sdružení se však nedalo odradit a získalo podporu několika politiků. V Paříži vyvolává také diskusi otázka rekonstrukce Tuilerijského paláce, který vyhořel v roce 1871, půl roku po zámku Saint-Cloud.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...