5. dubna 2019 17:24 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ve Francii zakazují typ prsních implantátů. Jejich majitelkami byly doposud i Češky

Příprava před operací (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příprava před operací (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Paříž Ve Francii se od pátku nesmí používat jeden z typů prsních implantátů, který by podle úřadu pro dohled nad léčivy mohl způsobovat onemocnění vzácnou formou rakoviny. Informovala o tom agentura AFP. Francie je první zemí na světě, která k zákazu implantátů se zdrsnělým čili texturovaným povrchem přistoupila. Zakázaný typ implantátů, který vyrábí šest různých firem, má podle odhadů ve Francii nyní v těle asi 70 000 žen.

Národní agentura pro bezpečnost léčiv a zdravotnických výrobků (ANSM) označila zákaz za „preventivní opatření“, které přijala kvůli „vzácnému, ale vážnému nebezpečí“, které texturované implantáty představují.

ANSM zaznamenala 59 případů onemocnění rakovinou u žen, kterým byly voperovány nyní zakázané implantáty. Tři z nich nemoci podlehly. „Čím více je implantát texturovaný a drsný, tím větší je riziko BIA-ALCL,“ uvedl francouzský úřad. BIA-ALCL je zkratka pro anaplastický velkobuněčný lymfom spojený s prsními implantáty, agresivní formu rakoviny imunitního systému.

„Pro rozvoj BIA-ALCL nemáme žádné vědecké vysvětlení, vše co máme, jsou pozorování,“ uvedl Thierry Thomas, zástupce ředitele francouzské zdravotnické agentury. Zakázat se implantáty úřad rozhodl vzhledem „k významnému nárůstu počtu případů BIA-ALCL od roku 2011“.

Podle některých vědců vzácnou formu rakoviny způsobuje tření drsných implantátů o tkáň, podle jiných souvisí rozvoj onemocnění s reakcí imunitního systému na implantáty.

Francouzský úřad nicméně nevydal doporučení, aby si ženy, které už dotyčné implantáty mají, nechaly tyto z prsou odstranit, a to vzhledem k „vzácnosti rizika“. Podle odhadu má nyní zakázané implantáty v těle ve Francii asi 70 000 žen. Celkem jich má v zemi prsní implantáty asi 400 000.

Už ve čtvrtek oznámila také Kanada, že se chystá texturovaný typ prsních implantátů zakázat. Také její úřady to označily za preventivní opatření.

Ve čtvrtek, kdy ANSM oznámila, že od pátku budou texturované implantáty zakázané, shodou okolností zemřel ve věku 79 let Francouz Jean-Claude Mas, zakladatel firmy PIP, jež vyráběla vadné prsní implantáty, které v minulosti dostaly desítky tisíc žen po celém světě, včetně Česka. PIP plnila implantáty nestandardním silikonovým gelem vlastní výroby, a tím ohrožovala zdraví žen. Mas byl v roce 2013 odsouzen za výrobu vadných prsních implantátů ke čtyřletému vězení.

ČTK