8. května 2012 16:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ve Lvově postavili sochu močícího Stalina, zabavila ji policie

Skupina umělců vystavila ve Lvově sochu močícího Stalina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina umělců vystavila ve Lvově sochu močícího Stalina | foto: Reuters

LVOV Jen několik minut vydržela v pondělí v centru západoukrajinského Lvova socha močícího bolševického diktátora Josifa Stalina. Dřevěný generalissimus potřený zlatou barvou stál v téměř životní velikosti v centru města do chvíle, než ho odstranila přivolaná policie.

Pozornost veřejnosti si skupina mladých tvůrců zjednala rozšířením falešné zprávy o tom, že ukrajinští komunisté chtějí ve Lvově přímo před budovou radnice informovat o budování skutečného Stalinova pomníku.

ČTĚTE TAKÉ:

Shromáždění zvědavci a novináři v určenou hodinu s překvapením zjistili, že socha už na místě stojí - ale se spuštěnými kalhotami. Příznivcům sovětského diktátora prý chtěli tvůrci ukázat, jak by Stalinův pomník mohl vypadat.

Stalin se objevil i v Oděse, někdo ho zničil

Podle ruské agentury Interfax se močící Stalin objevil i v ukrajinské Oděse. V tomto městě ho tvůrci umístili v městském parku, kde si místní obyvatelé při návratu z hospod s oblibou ulevují. V Oděse sovětský státník vydržel stát dvě hodiny. Když Stalina přispěchala odstranit místní policie, ležel už poničený na zemi.

Osoba Josifa Stalina je každoročně na Ukrajině i v Rusku předmětem sporů před květnovými oslavami vítězství Rudé armády ve druhé světové válce. V řadě měst se objevují Stalinovy portréty na pouličních panelech a v dopravních prostředcích jako připomínka porážky nacistického Německa.

Spíše než jako vojevůdce ale mnozí Rusové a Ukrajinci vnímají Stalina jako brutálního diktátora odpovědného za smrt milionů obyvatel někdejšího Sovětského svazu.

Lidovky.cz, ČTK