130 let
Sůl - ilustrační foto

Sůl - ilustrační foto

Ve Slaném chtějí největší sbírku slánek na světě

Magazín
  •   7:00
Ve Slaném na Kladensku chtějí lidé vytvořit největší sbírku slánek na světě. Místní infocentrum 1. dubna zahájilo veřejnou sbírku, do které mohou zájemci věnovat jakýkoli druh této kuchyňské potřeby.

Vedoucí Zoja Kučerová řekla, že lidé zatím darovali 70 slánek. Sbírka je časově neomezená. Unikátní výstava bude od října přístupná v nových prostorách městského informačního centra v ulici Pod Velvarskou branou.

Nápad na vytvoření největší sbírky slánek podle Kučerové vznikl před dvěma roky, kdy začala zjišťovat, jestli něco podobného již neexistuje. "Není nic horšího, než když objevíte objevené. Proto jsme sondovali u všech možných spolků, nadací nebo klubů sběratelů kuriozit. Chodily nám odpovědi, že nic podobného neexistuje, ale zároveň nám doporučovali, ať se ptáme dál," popsala Kučerová.

V Nové Anglii jsou podobní sběratelé
Ambice, že by se slánská sbírka mohla stát zároveň první na světě, však skončily paradoxně 1. dubna, kdy infocentrum akci odstartovalo. Klub sběratelů kuriozit tehdy Kučerovou informoval, že nápad dostali v roce 1978 v Nové Anglii v USA, kde existuje podobný klub sběratelů. "Sbírají otevřené slánky. Naše sbírka má jiný sortiment, ale první na světě nejsme," dodala Kučerová.

Sbírka zatím čítá 70 slánek, které věnovali tuzemští dárci. Nejdelší cestu zatím urazila slánka od majitelů z Černého Dolu z oblasti Krkonoš. Lidé ze Slánska prý věnovali také kousek zakoupený na ostrově Mauricius.

"Sběratelský svět je propojený a volala nám už i paní z kanadského Calgary, že nám také nějakou slánku poskytne," doplnila Kučerová.

Město chce přilákat turisty
Dárci skleněných, porcelánových, starých, nových, malovaných, dřevěných, keramických a dalších slánek od infocentra obdrží pamětní list vytvořený Zdeňkem Hofmanem. Zároveň podle Kučerové mohou posílat například vzpomínky, jež se ke slánce vztahují. Budou poté zveřejněny v pamětní knize, kterou si lidé mohou prohlédnout po říjnovém zpřístupnění unikátní sbírky.

Zvláštní sbírka by podle Kučerové měla do Slaného přilákat turisty. Slánky byly vybrány záměrně, neboť se vztahují k samotnému názvu města. Podle zprávy v kronice Václava Hájka z Libočan byla osada Slaný vrch založena v roce 750 služebníkem knížete Nezamysla jménem Holot, který pod horou nalezl slaný pramen a z popudu samotného knížete v jeho blízkosti založil osadu solnařů nebo solivarů.

Autor: ČTK