Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ve Španělsku mají bezdomovci svou restauraci

Studená tomatová polévka se sýrem burrata (125 Kč). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studená tomatová polévka se sýrem burrata (125 Kč). | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

MADRID José Silva si mezi pobíhajícími číšníky sedá za stůl, aby ochutnal pokrm z rýže, zeleniny a masa. José však nemá ani korunu, aby si mohl zaplatit večeři v restauraci uprostřed Madridu. Důvod je jediný: žije na ulici, píše agentura AFP.

Dvaačtyřicetiletý bezdomovec spí pod stanicí lanovky v lese Casa de Campo a chodí se zadarmo najíst do restaurace Robin Hood. Toto zařízení se otevřelo počátkem prosince z iniciativy svérázného kněze Ángela Garcíi. Devětasedmdesátiletý muž církve je známý svou dobročinností a prací s těmi nejchudšími prostřednictvím svého sdružení Poslové míru.

V poledne platí hosté restaurace za oběd 11 eur (necelých 300 Kč). To umožňuje lidem bez přístřeší, aby si večer zadarmo pochutnali na stejném jídle.

Další restaurace

Tento ekonomický model nepochybně bude muset prokázat svou životaschopnost a sdružení Ángela Garcíi se bude muset podílet na financování restaurace. Otec Ángel však už má ještě smělejší plány: chce ve Španělsku otevřít další tři restaurace v místech, kde více než každý dvacátý člověk žije po letech ekonomické krize pod prahem chudoby.

„Je to velmi dobré,“ prohlašuje José Silva oblečený v tričku, které dostal. Mnohem lepší než obvyklý studený sendvič rozdávaný na blízké faře San Anton otce Ángela. Vstupují další bezdomovci a usedají u stolů v restauraci. Vozíky ze supermarketů, na nichž mají mnozí svůj majetek, nechávají u vstupu.

Vracíme lidem důstojnost

„Tento projekt vrací důstojnost lidem, kteří to potřebují,“ vysvětluje otec Ángel ve svém kostele v madridské čtvrti gayů Chueca. „Lidé obvykle čekají venku v zimě a dešti, aby se navečeřeli,“ dodává. Jeho fara každý večer rozdává sendviče, polévku a ovoce asi dvěma stovkám osob. Díky restauraci Robin Hood může nyní polovička z nich nahradit sendvič teplým jídlem.

Fara otce Ángela se od roku 2015 stala institucí a snaží se přivítat každého bez ohledu na vyznání. Kromě večeří pro bezdomovce vysílá přímo papežovy projevy a fotbalové zápasy. Předloni vystřídala malého Ježíška v jesličkách figurka malého syrského běžence Ajlana Kurdího, který zahynul ve Středozemním moři a jehož fotografie obletěla svět.

Sám otec Ángel křtí děti homosexuálů, takže za ním přicházejí lidé z celého světa. „Denně přichází více než tisícovka lidí,“ raduje se.

Sdružení Poslové míru založil Ángel García v roce 1962. Byl v mládí zděšen zacházením s dětmi v sirotčincích, a tak nabídl přístřeší opuštěným dětem. Sdružení se rozrostlo a rozšířilo svou působnost na mladé narkomany, HIV pozitivní, postižené a na ženy, jež se staly obětí domácího násilí, i na staré lidi.

Sdružení je financováno z darů, subvencí a peněz z některých svých aktivit. Vysílá pomoc do zahraničí a zaměstnává téměř 4000 lidí, jimž pomáhá 4200 dobrovolníků. Ángel García vypráví, jak se při úsilí získat finance setkal s diktátorem Franciskem Frankem a dojal ho k slzám.

„Ptal se nás, jaké je poslání Poslů míru. Odpověděl jsem, že pomáhá dětem, které opustili rodiče, nebo těm, jejichž rodiče nejsou oddáni nebo jsou ve vězení. Viděl jsem, jak mu tečou slzy: byl už starý, bylo to dva nebo tři roky před jeho smrtí. Řekl mi: ‚I já jsem byl takovým dítětem, protože moji rodiče začali žít odděleně‘,“ říká otec Ángel.

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...