Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ve Švédsku vylovili z vraku lodi hlavu příšery. Pochází z roku 1495

Hlava vylovené příšery z Baltského moře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlava vylovené příšery z Baltského moře. | foto: Reuters

STOCKHOLM Švédští potápěči v úterý z Baltského moře vyzvedli dřevěnou hlavu mořské příšery z přídě vraku, který se potopil v roce 1495. Jde o mimořádně vzácný doklad o podobě lodí v době, kdy žil Kryštof Kolumbus, uvedla agentura Reuters.

Záhadné monstrum, které se u švédských břehů dostalo na vzduch po 520 letech, má uši jako lev a čelisti jako krokodýl. Pochází z dánské válečné lodě Gribshunden, kterou zachvátil požár během plavby z Kodaně do Kalmaru na východním pobřeží Švédska.

I když trup lodi utrpěl rozsáhlé škody, zbylé části z ní dělají jeden z nejlépe zachovalých vraků svého druhu. Pochází zhruba ze stejné doby jako Kolumbova vlajková loď Santa Maria.

„Když se to dívalo na svět naposledy, Leonardo da Vinci a Kryštof Kolumbus ještě žili,“ poznamenal Johan Ronnby, profesor podmořské archeologie na Södertörnské univerzitě. Rozzlobeně vyhlížející příšera zjevně měla strašit nepřátele.

„Je to mořská příšera a nás čeká diskuse o tom, co je to za zvíře. Já myslím, že je to nějaký druh fantaskního zvířete - drak se lvíma ušima a krokodýlí tlamou,“ řekl Ronnby.

„Žasnu. Věděli jsme, že to bude fantastická figura, ale toto předčilo naše očekávání, když jsme to teď spatřili,“ dodal Ronnby, který vyzvednutou příďovou figuru označil za světově unikátní.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!