Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Švédsku vylovili z vraku lodi hlavu příšery. Pochází z roku 1495

Magazín

  11:00
STOCKHOLM - Švédští potápěči v úterý z Baltského moře vyzvedli dřevěnou hlavu mořské příšery z přídě vraku, který se potopil v roce 1495. Jde o mimořádně vzácný doklad o podobě lodí v době, kdy žil Kryštof Kolumbus, uvedla agentura Reuters.

Hlava vylovené příšery z Baltského moře. foto: Reuters

Záhadné monstrum, které se u švédských břehů dostalo na vzduch po 520 letech, má uši jako lev a čelisti jako krokodýl. Pochází z dánské válečné lodě Gribshunden, kterou zachvátil požár během plavby z Kodaně do Kalmaru na východním pobřeží Švédska.

I když trup lodi utrpěl rozsáhlé škody, zbylé části z ní dělají jeden z nejlépe zachovalých vraků svého druhu. Pochází zhruba ze stejné doby jako Kolumbova vlajková loď Santa Maria.

Nizozemec šel na ryby a vylovil fosílii prehistorického delfína

„Když se to dívalo na svět naposledy, Leonardo da Vinci a Kryštof Kolumbus ještě žili,“ poznamenal Johan Ronnby, profesor podmořské archeologie na Södertörnské univerzitě. Rozzlobeně vyhlížející příšera zjevně měla strašit nepřátele.

„Je to mořská příšera a nás čeká diskuse o tom, co je to za zvíře. Já myslím, že je to nějaký druh fantaskního zvířete - drak se lvíma ušima a krokodýlí tlamou,“ řekl Ronnby.

„Žasnu. Věděli jsme, že to bude fantastická figura, ale toto předčilo naše očekávání, když jsme to teď spatřili,“ dodal Ronnby, který vyzvednutou příďovou figuru označil za světově unikátní.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!