3. ledna 2016 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ve Švédsku začal lov vlků. Chraněných šelem může být zabito jen čtrnáct

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Kamila Pálová

STOCKHOLM Přes protesty ochránců zvířat začal v sobotu ve Švédsku další lov vlků, uvedla agentura AFP. Z rozhodnutí soudu se jich ale smí do konce honu 15. února zabít jen 14, zatímco úřady počítaly jako v minulosti se zastřelením 46 vlků. Evropská legislativa chrání tyto šelmy, ale podle švédských úřadů v zemi hrozí jejich přemnožení.

Poté, co ve Švédsku půl století platil zákaz zabíjení vlků, se v letech 2010, 2011 a 2015 uskutečnily nové lovy, vždy s cílem zabít až 46 vlků. Tento druh byl v 70. letech 20. století označen ve Švédsku za vyhynulý, ale nyní je jich zde podle úřadů více než 400 a tento počet by se pomocí lovu měl udržovat.

Ochránci zvířat ve Švédsku ale požadují striktní dodržování evropské legislativy na ochranu vlků. Zatímco úřady chtěly nyní nechat zastřelit až 46 zvířat, ochránci u místních soudů prosadili, že se jich smí zabít maximálně 14. O osudu lovů na vlky v dalších letech ve Švédsku by měl v dohledné době podle agentury AFP rozhodnout tamní nejvyšší soud.

V českých zemích byli vlci vyhubeni koncem 19. století, znovu se začali vracet až v posledních letech ze sousedního Slovenska, Polska a Německa. Vlci jsou pro krajinu důležití a v ČR chráněni. Jsou výborní lovci, a mohou tak pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata, jeleny a srnce. Za případné škody, které vlci způsobí na domácím zvířectvu, mohou hospodáři žádat úřady o finanční kompenzaci.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.