Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Vatikánu stojí vánoční strom, symbol přátelství Čechů a Němců

Magazín

  6:30
VATIKÁN - Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu stojí tradiční vánoční strom, který letos pochází z česko-bavorského pomezí a má být symbolem česko-německého přátelství. Jeho slavnostní rozsvícení se plánuje na 13. prosince.

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu stojí tradiční vánoční strom, symbol česko-německého přátelství foto: ČTK

Asi 60 let starý a 25 metrů vysoký smrk vyrostl v okolí Domažlic, papeži ho ale darovala nedaleká bavorská obec Waldmünchen, která zajišťovala jeho nákladnou přepravu do Říma. "Vzhledem k tomu, že je přímo z (česko-bavorské) hranice, je to symbol česko-německého přátelství," řekl ve starosta Domažlic Miroslav Mach.

Na rozsvícení stromu se chystají stovky poutníků

Z Waldmünchenu se více než sedmitunový strom vydal na 1250 kilometrů dlouhou cestu minulou neděli. Původně měl na Svatopetrském náměstí stanout v pátek, obří jeřáb ho v metropoli katolické církve ale vztyčil už ve čtvrtek. Po ozdobení bude 13. prosince v rámci generální audience papeže Františka slavnostně rozsvícen. Do Vatikánu se kvůli tomu chystá 250 poutníků z Waldmünchenu, zástupci Domažlic či biskupové z Plzně a bavorského Řezna.

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu stojí tradiční vánoční strom, symbol česko-německého přátelství

Tradici, že každý rok dodá vánoční strom k chrámu svatého Petra jiná země, dodržuje Vatikán od roku 1982. Waldmünchenští ho dodali už v roce 1984. Strom darovaný Českou republikou stál ve Vatikánu v roce 1999. Pocházel z Beskyd nedaleko obce Morávka na Frýdeckomístecku.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat