16. srpna 2016 15:14 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ve vídeňské ZOO se narodila roztomilá mláďata pandy velké

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Panda velká z vídeňské ZOO porodila pandí dvojčata. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panda velká z vídeňské ZOO porodila pandí dvojčata. | foto: Reuters

PRAHA  Vídeňská zoo, oznámila narození dalšího pandího mláděte počatého přirozenou cestou, v úterý sdělila, že se ve skutečnosti narodila pandí dvojčata. Podle agentur tak má zoo v Schönbrunnu již čtvrtý a pátý takovýto přírůstek tohoto vzácného zvířete původem z Číny. Nové přírůstky se narodily stejnému páru, ostatní jeho tři mláďata jsou již v Číně.

Druhé malinké mládě se matce dařilo před ošetřovateli dlouho skrývat. „V neděli 7. srpna se v zoo v Schönbrunnu nenarodilo jen jedno pandí mládě, ale pandí dvojčata,“ uvedla v prohlášení zoo. Dvojčata měří asi 15 centimetrů a jsou holá. Jsou ve výhradní péči 16leté samice, kterou ošetřovatelé sledují pomocí kamery.

Vídeňské zoo se jako jediné v Evropě daří opakovaně přivádět na svět pandí mláďata počatá přirozenou cestou. Pandy jsou velmi plachá a neaktivní zvířata, která je obtížné přimět k rozmnožování. Chovatelé proto většinou sahají k umělému oplodnění samic.

Panda velká porodila ve vídeňské ZOO ne jedno, ale dvě pandí mláďata. Narození...
Panda velká z vídeňské ZOO porodila pandí dvojčata.

V Praze začne stavba pandího pavilonu

Čínská vláda používá takzvanou pandí diplomacii k propagaci své země. Peking zapůjčil v roce 2003 Rakušanům pandí pár, který od té doby již ve Vídni zplodil pět vzácných mláďat. Na základě dohody platné do roku 2023 musí Vídeň předávat Pekingu mladé pandy dva roky po jejich narození, kdy jsou s to se přizpůsobit životu v přírodě.

O chov vzácných zvířat projevilo zájem i vedení pražské zoo a čeští politici. Na konci června Praha oznámila, že podnikla první krok k budoucí stavbě pavilonu pro chov pandy velké, která se ve světě stala symbolem ochrany přírody.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz