Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve zlínské zoologické zahradě se narodila dvojčata pandy červené

Magazín

  13:01aktualizováno  13:21
ZLÍN - Ve zlínské zoologické zahradě se narodila dvojčata pandy červené. Mláďatům jsou tři měsíce, malý sameček a samička začínají opouštět úkryty a mohou je již vidět i návštěvníci zahrady. Chov pand je obtížný proto, že je těžké sestavit vhodný pár, který by byl schopný reprodukce a byl spolu schopný žít, řekl v pondělí zoolog Kamil Čihák.

„Ve volné přírodě jsou to zvířata, která se setkávají jen na dobu páření. Takže takhle společně, že se tolerují a respektují, to je obtížné sestavit. Hlavně je potřeba je sledovat a hlídat,“ uvedl zoolog. Mláďata se narodila šestileté samici Chantal a stejně starému samci Kristiánovi. Pár přišel do zlínské zoo v roce 2011, Chantal z Francie a samec z Norska, loni se jim narodila dvě mláďata, předloni jedno, sameček však uhynul na zápal plic.

Australského odborníka na krokodýly těžce pokousal obří samec

Letošní porod mláďat byl podle Čiháka bez problémů, samice poté mláďata přenášela z různých úkrytů do jiných. „Oproti minule jsme jich ještě přidali, mají po ploše výběhu rozmístěné duté kmeny,“ uvedl zoolog. Ve Zlíně zůstanou mláďata asi rok, poté koordinátor chovu rozhodne o jejich umístění v některé zoologické zahradě.

Žije v Číně, Nepálu, Barmě, vyhledává lesní porosty.
Panda červená dokáže žít ve vysoké nadmořské výšce, až v 3500 metrech nad mořem.

Mláďata již kromě mateřského mléka začínají přijímat i jinou potravu, dostávají stejně jako jejich rodiče bambus, ovoce, zeleninu i maso. Dospělé pandy tráví spoustu času spánkem v korunách stromů, mláďata jsou podle Čiháka velmi šikovná a brzy po opuštění úkrytu začínají také šplhat po stromech.

Panda červená dokáže žít ve vysoké nadmořské výšce, až v 3500 metrech nad mořem. Žije v Číně, Nepálu, Barmě, vyhledává lesní porosty. Ve volné přírodě se však vyskytují stále méně, zejména kvůli kácení lesů a zmenšování přirozeného prostředí, kde mohou pandy žít. Zvířata jsou však také lovena pro kožešinu.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat