26. září 2016 13:01, aktualizováno  13:21 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ve zlínské zoologické zahradě se narodila dvojčata pandy červené

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Panda červená. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panda červená. | foto: ČTK

ZLÍN Ve zlínské zoologické zahradě se narodila dvojčata pandy červené. Mláďatům jsou tři měsíce, malý sameček a samička začínají opouštět úkryty a mohou je již vidět i návštěvníci zahrady. Chov pand je obtížný proto, že je těžké sestavit vhodný pár, který by byl schopný reprodukce a byl spolu schopný žít, řekl v pondělí zoolog Kamil Čihák.

„Ve volné přírodě jsou to zvířata, která se setkávají jen na dobu páření. Takže takhle společně, že se tolerují a respektují, to je obtížné sestavit. Hlavně je potřeba je sledovat a hlídat,“ uvedl zoolog. Mláďata se narodila šestileté samici Chantal a stejně starému samci Kristiánovi. Pár přišel do zlínské zoo v roce 2011, Chantal z Francie a samec z Norska, loni se jim narodila dvě mláďata, předloni jedno, sameček však uhynul na zápal plic.

Letošní porod mláďat byl podle Čiháka bez problémů, samice poté mláďata přenášela z různých úkrytů do jiných. „Oproti minule jsme jich ještě přidali, mají po ploše výběhu rozmístěné duté kmeny,“ uvedl zoolog. Ve Zlíně zůstanou mláďata asi rok, poté koordinátor chovu rozhodne o jejich umístění v některé zoologické zahradě.

Žije v Číně, Nepálu, Barmě, vyhledává lesní porosty.
Panda červená dokáže žít ve vysoké nadmořské výšce, až v 3500 metrech nad mořem.

Mláďata již kromě mateřského mléka začínají přijímat i jinou potravu, dostávají stejně jako jejich rodiče bambus, ovoce, zeleninu i maso. Dospělé pandy tráví spoustu času spánkem v korunách stromů, mláďata jsou podle Čiháka velmi šikovná a brzy po opuštění úkrytu začínají také šplhat po stromech.

Panda červená dokáže žít ve vysoké nadmořské výšce, až v 3500 metrech nad mořem. Žije v Číně, Nepálu, Barmě, vyhledává lesní porosty. Ve volné přírodě se však vyskytují stále méně, zejména kvůli kácení lesů a zmenšování přirozeného prostředí, kde mohou pandy žít. Zvířata jsou však také lovena pro kožešinu.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz