Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ve zlínském zámku je k vidění mamut a další giganti doby ledové

Ve zlínském zámku je k vidění mamut a další giganti doby ledové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve zlínském zámku je k vidění mamut a další giganti doby ledové | foto: giganti.cz

Pětimetrový mamut nebo obří pravěký lenochod jsou k vidění na zámku ve Zlíně. Jsou součástí výstavy Giganti doby ledové, která potrvá až do 10. června. Vědci ve spolupráci s umělci připravili 17 modelů zvířat v životní velikosti.

Opatření vydaná v souvislosti s nákazou koronavirem se pořádání výstavy nedotknou, řekl Pavel Chmelík z pořádající galerie Artrium. Výstava je zaměřena především na děti.

„Všechny modely vynikají reálným zpracováním. Jsou zde zastoupeny druhy, které vyhynuly před 10 000 lety vlivem klimatických změn, ale i druhy, které skonaly před pár staletími rukou lidskou. Autoři výstavy připravili opravdové giganty, jako například jednorožce nebo ptáka moa,“ uvedl Chmelík.

Výstava potrvá do 23. dubna. Pořádání hromadných akcí s návštěvností nad 100 lidí dnes kvůli šíření nákazy novým typem koronaviru zakázal stát, nařízení začne platit v 18:00.

Výstava nabízí také scény s příběhem. Návštěvníci díky tomu mohou spatřit veledaňka bojujícího o život se skupinou hyen, lva útočícího na prakoně nebo mamuta, který se dostal do spárů tří lovců. „Každý z modelů zvířat je zasazen do scenérie imitující životní prostředí daného zvířete,“ řekl Chmelík.

Součástí výstavy jsou i doplňující texty o době ledové a vzniku modelů a také pracovní listy pro první a druhý stupeň základních škol včetně informací pro učitele nebo rodiče. Všechny texty jsou volně ke stažení na stránkách výstavy www.giganti.cz pod odkazem pro školy na hlavní straně.

Ve středu se na zámku otevře další výstava věnovaná 200. výročí od narození spisovatelky Boženy Němcové. Doplní ji komentované prohlídky a zábavné testy pro děti. V expozici budou moci návštěvníci zhlédnout originální ilustrace ke knize Babička, nabídne také pohled na největší model staré Prahy z dob života Němcové. Představí i více než 150 vydání Babičky ilustrovaných 40 ilustrátory, biedermeierovský pokoj Němcové a originální kostýmy z inscenace divadelní hry Babička z Divadla Husa na provázku. Výstava potrvá do 23. dubna.

Podle Chmelíka je zajištěno, aby se na výstavách v jednu chvíli nesešlo více než 100 lidí. „Každý návštěvník jde přes pokladny. Výstavy mají určitou kapacitu, kterou vždy dodržujeme kvůli komfortu návštěvníků,“ řekl Chmelík.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...