Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vědci čekali na soudce hodiny

Čeští entomologové Petr Švácha a Emil Kučera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští entomologové Petr Švácha a Emil Kučera | foto: Lidovky.cz

Verdiktu nad českými vědci se účastnil i český velvyslanec Hynek Kmoníček. Jeho přítomnost ale nepomohla. Indický soud je uznal vinnými z nezákonného sběru brouků ke komerčním účelům. „Nic takového jsem za svou kariéru nezažil,“ tvrdí diplomat.

* LN Účastnil jste se včerejšího jednání. Jak konkrétně probíhalo? 
Indie není střední Evropa. Jednání bylo původně nařízeno na jedenáctou hodinu dopoledne místního času. Poprvé jsme ale soudce viděli až okolo třetí odpoledne. To nám ale oznámili, že nejde elektrický proud. Soudce prohlásil, že přece nebude vynášet rozsudek při svíčkách. Opět jsme čekali asi hodinu. Když už to vypadalo, že jednání začne, museli jsme v soudní budově vyčkat, až dořeší jiný případ. Teprve poté na nás vyšla řada.

* LN Pana Šváchu a Kučeru zadrželi policisté již v červnu. Proč se tento případ řeší až nyní? 
Naopak. Indické úřady v tomto vyšly vstříc. Místní soudní systém musí řešit miliony otevřených případů. Tento případ byl i kvůli cizí státní příslušnosti obou mužů projednán přednostně.

* LN Údajně jste s sebou do Dárdžilingu bral překladatele, aby se předešlo problémům způsobeným komunikací v některém z jazyků, jimiž se v Indii hovoří. 
Původně byl rozsudek vynesen již minulý čtvrtek, ale údajně v nepálštině, takže mu nikdo ze zúčastněných nerozuměl. Nakonec jsme ho dnes (včera - pozn. red.) nemuseli použít. Rozsudek byl předán v angličtině. Má zhruba sto čtyřicet stran. Podle mého názoru ho na soudu od čtvrtka až do teď celou dobu pomalu překládali.

* LN Původní prognózy advokátů hovořily o tom, že by mohli být oba osvobozeni. To se však nestalo... 
Nepřísluší mi, abych hodnotil soudní rozhodnutí. Na druhou stranu musím poznamenat, že soud přihlédl především k důkazům, které svědčily proti obviněným. Jedná se například i o podvržené přiznání obou entomologů k tomu, že chtěli s živočichy obchodovat.

* LN V diplomacii pracujete již řadu let. Setkal jste se někdy za svou kariéru s podobným případem? 
Musím přiznat, že ne. Je to opravdu unikátní. Pro vás v Evropě to může vypadat podivně, ale tady věci opravdu fungují jinak.

* LN Jaké jsou nyní šance obou mužů na návrat do České republiky? 
Spodní hranice trestu za tento čin jsou tři roky vězení, horní až sedm let. Ve středu, kdy je další jednání, na kterém bude soudce rozhodovat o výši trestu, požádáme o takzvanou milost. O té může rozhodnout přímo soudce. Může se tedy stát, že už ve středu budou volní a budou se moci vrátit zpátky do vlasti. Takovou šanci ale nyní vidím tak padesát procent.

* LN Co se stane, když jim trest neodpustí? Budou muset ihned nastoupit do vězení? 
Ne. Nic takového. Pokud tato alternativa nastane, určitě se odvoláme. Další odvolací řízení by bylo pak u vyššího soudu v Dárdžilingu pravděpodobně v listopadu.

* LN Co budou oba vědci v takovém případě do té doby dělat? 
Pasy jim samozřejmě nevrátí. Budou moci cestovat i mimo Dárdžiling, ale pravidelně se hlásit na místní policejní stanici.

* LN Pracujete na ambasádě v Novém Dillí. Zůstanete zde s oběma muži až do středečního verdiktu?
Ano. Zůstáváme v Dárdžilingu. Jenom doufám, že se to povede už ve středu.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!