Pátek 15. října 2021, svátek má Tereza
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci našli poprvé živý exemplář vzácného mlže. Díky sociálním sítím

Magazín

  9:04
MANILA - Vědci na Filipínách našli poprvé živý exemplář vzácného mořského mlže, který může dorůstat délky až jednoho a půl metru. Měkkýš s latinským názvem Kuphus polythalamia je známý přinejmenším dvě stě let, živého se ho ale badatelům podařilo najít až nyní, a informací o jeho způsobu života je tak pořád velmi málo, informoval zpravodajský web BBC.

Černý mlž, který připomíná svým tvarem červa. foto: Youtube

Černý mlž, který připomíná svým tvarem červa, tráví většinu života v bílé trubicovité schránce zabořené v bahně, ze kterého získává živiny pomocí bakterií žijící v jeho těle. Podle nového výzkumu zveřejněného v prestižním americkém časopise Proceedings akademie věd Spojených států je pravděpodobně nejdéle žijícím dosud známým mlžem.

Schránky mlže nacházeli lidé po staletí. Poslední vědecký popis tohoto měkkýše ale pochází z 60. let 20. století. Vypracován byl přitom na základně zkoumaní špatně zachovalého mrtvého jedince.

Kde hledat živého jedince, vědci až donedávna netušili. Objevili ho nakonec zcela náhodou - díky videu na síti YouTube, na kterém byl mlž natočený. „Prohledávali jsme literaturu a vědecké zdroje několik let a nakonec jsme ho našli na YouTube,“ uvedl vědec Daniel Distel.

„To je zázrak sociálních sítí,“ dodal. Vědci na základě videa našli posléze pět jedinců druhu Kuphus polythalamia a to v zátoce filipínského ostrova Mindanao. Přesnou polohu nálezu ale vědci prozradit nechtějí.

Mořští biologové netuší, kolik jedinců tohoto mlže na světě ještě žije. Patří do skupiny šášeňovitých, kteří byli kdysi postrachem námořníků, neboť se většina z nich živí dřevem, přičemž často poškozují lodě plující po moři. Druh Kuphus polythalamia ale jako jediný získává obživu z bahna na mořském dně.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat