Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vědci našli poprvé živý exemplář vzácného mlže. Díky sociálním sítím

Černý mlž, který připomíná svým tvarem červa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černý mlž, který připomíná svým tvarem červa. | foto: Youtube

MANILA Vědci na Filipínách našli poprvé živý exemplář vzácného mořského mlže, který může dorůstat délky až jednoho a půl metru. Měkkýš s latinským názvem Kuphus polythalamia je známý přinejmenším dvě stě let, živého se ho ale badatelům podařilo najít až nyní, a informací o jeho způsobu života je tak pořád velmi málo, informoval zpravodajský web BBC.

Černý mlž, který připomíná svým tvarem červa, tráví většinu života v bílé trubicovité schránce zabořené v bahně, ze kterého získává živiny pomocí bakterií žijící v jeho těle. Podle nového výzkumu zveřejněného v prestižním americkém časopise Proceedings akademie věd Spojených států je pravděpodobně nejdéle žijícím dosud známým mlžem.

Schránky mlže nacházeli lidé po staletí. Poslední vědecký popis tohoto měkkýše ale pochází z 60. let 20. století. Vypracován byl přitom na základně zkoumaní špatně zachovalého mrtvého jedince.

Kde hledat živého jedince, vědci až donedávna netušili. Objevili ho nakonec zcela náhodou - díky videu na síti YouTube, na kterém byl mlž natočený. „Prohledávali jsme literaturu a vědecké zdroje několik let a nakonec jsme ho našli na YouTube,“ uvedl vědec Daniel Distel.

„To je zázrak sociálních sítí,“ dodal. Vědci na základě videa našli posléze pět jedinců druhu Kuphus polythalamia a to v zátoce filipínského ostrova Mindanao. Přesnou polohu nálezu ale vědci prozradit nechtějí.

Mořští biologové netuší, kolik jedinců tohoto mlže na světě ještě žije. Patří do skupiny šášeňovitých, kteří byli kdysi postrachem námořníků, neboť se většina z nich živí dřevem, přičemž často poškozují lodě plující po moři. Druh Kuphus polythalamia ale jako jediný získává obživu z bahna na mořském dně.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!