15. května 2009 11:57 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vědci našli ve vzduchu v Madridu drogy

Pohled na noční Madrid. Lidé tu nedýchají jen vzduch, ale i drogy, zjistili vědci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na noční Madrid. Lidé tu nedýchají jen vzduch, ale i drogy, zjistili vědci. | foto: Shutterstock

Znečištění ovzduší bylo dlouho součástí života ve španělských městech. Vědci však nyní nově zjistili, že vzduch, který lidé dýchají cestou nebo práce nebo třeba v parku, neobsahuje jen smog. Podle nové studie vzduch v Madridu a Barceloně také vykazuje přítomnost nejméně pěti drog, zvláště však kokainu.

Španělští vědci v pátek oznámili, že kromě kokainu zjistili i přítomnost amfetamínů, opiátů, cannabinoidů i látek příbuzných s LSD. Tyto výsledky ukázaly měřící stanice v obou městech. Podle AP odborníci ale upozorňují, že není důvod k panice. “I kdybychom žili tisíc let, tak bychom dýcháním tohoto vzduchu nezkonzumovali ekvivalent jedné dávky kokainu," citoval web deníku The Independent jednoho z vědců.

Experti dodali, že v žádném případě tyto výsledky necharakterizují vzduch ve všech částech obou měst. Testy totiž byly prováděné v místech, kde se konzumují drogy. V obou městech se místo měření nacházelo nedaleko univerzity. V Madridu navíc bylo blízko rozpadající se budovy, kde často pobývají dealeři drog. Podle nové studie je také koncentrace drog ve vzduchu větší o víkendu, což naznačuje, že v této době se drogy užívají více.

Výzkum zjistil, že koncentrace kokainu se pohybovala od 29 do 850 pikogramů na metr krychlový vzduchu. (Jeden pikogram se rovná triliontině gramu). Mar Viana, vědec podílející se na výzkumu, upozornil, že výsledky byly vyšší než při srovnatelných evropských studiích. Americké ministerstvo zahraničí uvádí, že Španělsko je největším evropských konzumentem kokainu a hašiše. Je také hlavním tranzitním bodem pro zásilky narkotik z Jižní Ameriky nebo Afriky.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz