Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vědci objevili v hlubinách oceánu tajemného korýše

PAŘÍŽ Badatelům se podařilo objevit dosud neznámého tvora, který dostal přezdívku „mořský Yeti“. Jde o zatím neznámý druh humra, který pozornost vědců upoutal nápadnými vlákny na klepetech. Mezi jeho specifika mimo jiné patří, že je slepý. Na místě očí má jen pozůstatky membrán.

Kromě „chlupů“ svůj bájný vzor z Himaláje připomíná i odlehlým místem pobytu. Tajemného korýše totiž americko-francouzský tým objevil v Tichém oceánu v hloubce 2300 metrů v oblasti ležící půl druhého tisíce kilometrů jižně od Velikonočního ostrova.

O nálezu informoval ve svém novém vydání časopis Zoosystema, který vydává pařížské Národní muzeum historie přírody.

Živočich je světlé barvy a dosahuje délky zhruba 15 centimetrů. „Je to poprvé od konce 19. století, co se podařilo objevit nového člena této skupiny korýšů,“ komentoval objev Michel Segonzac z francouzského mořského institutu Ifremer. „Chlupatý humr“ dostal označení Kiwa hirsuta. První část názvu je jménem polynéské bohyně korýšů Kiwy, druhá pak v místním jazyce znamená „chlupatý“. Nově objevený humr je natolik odlišný od dosud známých živočichů, že pro něj vědci vytvořili novou čeleď.

Korýš zřejmě žije u hydrotermálních průduchů na dně, kterými se ze země do moře dostávají látky, které jsou toxické pro jiné živočichy.  

Chlupatá klepeta podle Segonzaka obsahují řadu bakterií. Někteří vědci se domnívají, že tyto bakterie detoxikují jedovaté minerály z vody, a tím umožňují humrovi, aby mohl žít v okolí těchto průduchů. Podle jiné verze se ale živočich těmito bakteriemi živí.

Při pozorování jeho chování se ovšem objevila i teorie, že se jedná o masožravce. Výše citovaný francouzský badatel Michel Segonzac uvedl, že společně se svými kolegy sledoval, jak se „chlupatý humr“ přetahuje s dvojicí krabů o kus mořského ráčka.

Mořští badatelé v oceánech každým rokem objevují spousty doposud neznámých živočichů. Je však nezvyklé, aby se podařilo nalézat natolik zvláštního tvora, který navíc tvoří zcela specifickou čeleď.

Ani desetinohý „chlupatý humr“ pojmenovaný Kiwa hirsuta ale nemusí být tím posledním, co vědce překvapilo. „Další (neznámí živočichové) mohou žít ještě více na jihu u břehů Antarktidy,“ domnívá se Segonzac. „Panují tam ale nepříznivé klimatické podmínky a je tam bouřlivé moře, což oceánografické mise hodně komplikuje,“ dodal francouzský badatel.
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.