Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vědci si „posvítí“ na póly

Češi se usídlí na Antarktidě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi se usídlí na Antarktidě. | foto: ČTK

PAŘÍŽ  Tání vrstvy věčného ledu, přesuny sobích stád způsobené změnami klimatu, podmořský život ve vodách Antarktidy, zdravotní stav polárních medvědů a tučňáků. To a mnohem víc hodlá prozkoumat a popsat největší mezinárodní vědecký projekt posledních padesáti let.

Na akci nazvané Mezinárodní polární rok (IPY) se podílí 63 států a více než padesát tisíc odborníků, kteří vytvoří 228 dílčích studií. Mezi účastnické státy patří i Česko. IPY bude zasvěcen především výzkumu vlivu klimatických změn na Arktidu a Antarktidu a jejich následných dopadů na celou planetu. Právě v polárních oblastech se totiž změny klimatu projevují nejvýrazněji. Navzdory svému názvu potrvá Polární rok až do března 2009.

Oficiálně byl projekt zahájen včera v pařížském Paláci objevů. Příchod Mezinárodního polárního roku přivítala řada států zajímavými doprovodnými akcemi. Například v norském Oslu postavily děti tři tisíce sněhuláků, Švédsko zase vypustilo obří balon z hotelu, který je celý vytesaný z ledu. Finští vědci se setkali v Rovaniemi, údajném bydlišti Santa Clause, a jejich jihoafričtí kolegové si dali dostaveníčko na polární lodi kotvící v Kapském Městě.

Jedním z cílů projektu je upoutat pozornost veřejnosti na dopad globálního oteplování, který někteří lidé stále popírají. Proto v rámci IPY proběhnou kromě vědeckých výzkumů i výstavy, semináře a internetové diskuse.

Strach z budoucnosti
Nynější Mezinárodní polární rok je už čtvrtý v pořadí. Poslední se konal v letech 1957-1958 v rámci tehdejšího Mezinárodního geofyzikálního roku. Zatímco předchozí projekt proběhl ve znamení dobývání a mapování pólů, současný IPY se vyznačuje spíš obavou o budoucnost Země. Póly už nejsou vnímány jako oblasti, jež čekají na své dobyvatele, ale spíše jako křehké pokladnice, které v ledu ukrývají tajemství minulosti naší planety.

Globální oteplování v subpolárních oblastech přímo postihuje zhruba čtyři miliony lidí. Inuité se například potýkají s tím, že kvůli tenčímu ledu je pro ně rybaření a lov tuleňů nebezpečnější a náročnější než dřív.

Ještě závažnější je zjištění, že v důsledku tání ledu na pólech by do roku 2100 mohla hladina oceánů stoupnout až o 59 centimetrů a ohrozit ostrovy v Tichomoří i velkoměsta, jakými jsou New York nebo Tokio.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!